Přiznám se, že s námi vždycky bydlelo něco živého, ale nikdy to nebyl pes. Proč? to je jednoduché - já sama s ním ven chodit nemůžu a ani ve snu si neumím představit, že by s pejskem chodil někdo jiný. U babičky, kde byl dvorek a pořád někdo chodil po venku, tam to bylo něco jiného - tam pejsek patřil "do rodiny".

Z výše uvedeného důvodu jsem také nikdy neřešila, že bych dala pejska za vysvědčení - bohatě mi stačí ta zvířena, kterou už vlastníme. A ještě jeden důvod mám - smutné oči těch pejsků, které vídám na ulici nebo u známých na jízdárně. Pejsci na naší ulici jsou totiž povětšinou právě "pečlivě rozmyšlené" dárky. Rodina koupí dítěti pejska, a když je péče přestane bavit, prostě psa strčí k prarodičům - jsou celý den doma, je jim smutno, tak ať mají kamaráda. Pes, který se potřebuje proběhnout, potřebuje pohyb a hru, je tak odkázán na pomalé důstojné popocházení kolem paneláku. Jak vypadá okolí takového domu, to si jistě umíte představit sami.

Na jízdárně pak vidím důsledky dalších metod - berou tam pejsky z útulku, pokud pro ně mají místo a nikdo je nechce. To, že psa najdou někde přivázaného několik dní v lese, je ještě ten mírnější způsob, jak někteří se psy zacházejí - výjimkou nejsou psi se zlomenýma nohama, psi, kteří přežili strašlivé bití, při kterém jim "majitelé" zlámali žebra i páteř, psi, kteří se dokázali osvobodit z pytle a zatížení kamenem se dostat na břeh řeky.

Ale protože vím, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, přece jen jsem se zeptala Ťapiny, studentky posledního ročníku Veterinární a farmaceutické univerzity, fakulty veterinárního lékařství:

Proč štěně není vhodný dárek pro dítě?

Ale štěně je vhodný dárek pro dítě! Starat se ovšem budou všichni.

Malé štěňátko potřebuje očkování třikrát za sebou v rozmezí tří týdnů, odčervování jednou za 14 dní (tohle všechno skončí ve 3 měsících, takže když si někdo vezme štěňátko starší od zodpovědných chovatelů, tak to má celkem bez starostí). Venčení potřebuje štěňátko častěji než dospělý pes, obecně se dá říct, že kolik je mu měsíců, tolik vydrží hodin. Ale zase může ze začátku chodit doma na plínu. Krmení taky častěji, 3-4krát denně, pak se to postupně snižuje. No a pak je tu ještě taková péče, která bude přetrvávat i do dospělosti, podle toho, co je to za plemeno. Kokříkům a pudlíkům se musí čistit uši, některým se musí proplachovat oči, dlouhosrsťáci se musí stříhat. Ale s trochou snažení se dá najít i plemeno, jehož údržba spočívá v "najíst, vodu, ven".

Samozřejmě je tady ještě další stránka věci: Péče o psa je vždycky starostí celé rodiny, protože s ním celá rodina žije. Když má psa člověk, který žije sám, tak pes chodí vstávat i spát s ním, a tak mu naprosto vyhovuje venčení podle toho jednoho člověka. Ale když v rodině mamka vstává v pět a taťka chodí spát ve dvě ráno, tak pes vstane v pět a chce jít ven, přes den si zdřímne a pak ponocuje do dvou a chce jít ven. Venčení podle biorytmů jednoho z rodiny ho rozhodně neuspokojí.

Navíc by pes měl mít i pevnou ruku ve výchově - i malá plemena potřebují vědět, kdo je doma pánem, a od dítěte nemůžeme chtít, aby chodilo se psem pravidelně na cvičák, není-li naprostý nadšenec.

Na základě těchto informací můžu napsat už jen jediné - štěně je vhodný dárek pro dítě tam, kde je celá rodina na pejska připravená a ochotná se o něj starat po celý jeho život - tedy 9-15 let podle plemene! Proto si koupi takového dárku rozmyslete předem.

     
Reklama