Kdo má zkušenost s dětmi, dobře ví, že stačí chvilka nepozornosti a neštěstí může být na světě. Tahle chvilka nepozornosti však může rodiče přijít draho. Pokud si dítě způsobí nevyléčitelné zranění, může soud nepozorného rodiče poslat až na pět let do vězení.

Během jednoho týdne došlo hned k dvěma závažným úrazům, v obou případech zranění způsobila sekačka a v obou případech padla vina na otce dětí. První se odehrál minulou středu na Přerovsku. Tříletý chlapec utrpěl těžká poranění, když se dostal na pozemku rodinného domu pod žací lištu motorové sekačky, která byla v chodu. Chlapec má pochroumané nohy a přišel o ruku. O několik dnů později skončil pod sekačkou dvouletý chlapec z Mělnicka, kterému stroj amputoval nohu v kotníku. Sekačku měla zrovna v rukou jeho pětiletá sestra. Dívce ji půjčil otec.

V takových případech lze hovořit o zanedbání péče a ublížení na zdraví. Ačkoli jsou soudy shovívavé a často zastávají názor, že se rodiče už potrestali sami. „Tu rodinu to vždycky úplně rozloží. Do smrti se budou trápit výčitkami, že zmrzačili vlastní dítě, a stále to budou mít před očima,“ uvedl pro iDnes, které o celé situaci informovalo, soudce Miroslav Čapek.

Často se stává, že policisté ani nepodají návrh na žalobu. A když už rodiče stanou u soudu, dostávají většinou podmíněné tresty. V krajních případech však mohou dostat trest až pět let ve vězení. To se týká především těch nehod, kdy rodič nejen špatně ohlídal dítě, ale poruší ještě další bezpečnostní pokyny. Typickým příkladem jsou autonehody.

Bilance takových úrazů je podle iDnes děsivá. Ročně se v Česku zraní přibližně 300 tisíc dětí a 30 tisíc z nich skončí v nemocnici. Téměř tři tisíce dětí zůstávají po úrazu trvale postiženy a kolem 250 až 300 dětí ročně na následky zranění umírá.

Měli by se podle vás trestat rodiče za úraz dítěte? Jsou tresty dostatečně přísné? Stal se i vám v dětství nějaký úraz? Jak dobře hlídáte své ratolesti?

Reklama