Mučíte zvířata? Pak si posedíte, až zčernáte! Tohle lidem, kteří zvířata chápou jako věc, s níž mohou nakládat podle svého uvážení, vzkazuje proslulá advokátka Jiřího Kájínka Klára Slámová.

 

Ta totiž pro poslance Davida Šeicha (ODS) připravila návrh novely trestního zákona, který tresty za týrání zpřísní. Ty by měly být dvakrát větší než současné. Návrh poslanec předloží na podzim.

 

A proč se problémem tolik zabýval? Případy trápení či usmrcení zvířat se v poslední době množí „Dá se předpokládat, že ten, kdo je schopen týrat zvířata, je připraven týrat i lidi. Společenská nebezpečnost takového činu je vysoká,“ vysvětlil poslanec.
 

Přísněji k problému přistupuje také nový občanský zákoník, který připravil tým ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Ten je nyní ve schvalovacím řízení. Do parlamentu půjde na podzim a je otázkou, jestli ve své podobě projde. Pokud ano, Šeich svůj návrh stáhne. „Je připravený jako pojistka, kdyby zákoník neprošel,“ poznamenal.

 

Kdyby platili vyšší tresty už nyní, vyfasovali by je nejspíš lidé, kteří se podíleli na jednom z posledním případu zabíjení psů, který otřásl veřejností. Chebská policie vyšetřuje ženu, která si ve zdejším útulku vyzvedla psa a pak jej měla prodat Vietnamci za 400 korun. Ten ho měl na nedalekém v bývalém statku v Chlumečné u Chebu, kde vnikla jakási psí jatka, zabít a upravit na jídlo. A to nebyl ojedinělý případ. Všem, kdo se přípravy hodů účastnili, hrozí nyní rok. V případě úspěchu Šeichova návrhu by jim hrozilo minimálně dvakrát tolik.

 

 

Co poslanec Šeich navrhuje

 

2 roky – utýrání zvířete (nyní hrozí jeden rok, a to v případě, že se soud týráním odsouzeného zabýval už dříve).

3 roky – týrání zvířete člověkem, který byl v předchozích letech už odsouzen, a zvíře má navíc trvalé následky nebo uhynulo.

4 roky – týrání nebo usmrcení zvířete na veřejném místě (nyní hrozí dva roky).

 

Co říkáte na navrhované tresty? Souhlasíte s nimi?

Reklama