Ať už si potřebujete našetřit na něco konkrétního nebo byste si přáli šetřit dlouhodobě, tohle je osvědčený způsob, jak toho dosáhnout. Můžete tímto způsobem naučit šetřit i své děti, aby poznali hodnotu peněz.

Tato metoda bude fungovat, pokud máte jen málo peněz, ale také v případě, že vyděláváte velké částky. Spočívá to ve vynulování částky, kterou máte na účtu i v hotovosti. Budete to tak dělat každý den.

obrazek.png
Foto: Shutterstock

Představte si, že se večer podíváte do peněženky a najdete v ní 3 856 Kč. Vaším úkolem je částku zaokrouhlit dolů a je na vás a na vašich možnostech, na jaké desetinné číslo. Z částky můžete udělat 3 800 Kč nebo také 3 000 Kč. To, co jste odebrali, si schovejte, a to jsou peníze, které jste ušetřili. Takhle postupujte každý večer. Částka se bude každý den tenčit a vy nebudete tolik utrácet. Tendenci k utrácení peněz za zbytečnosti máme totiž zejména ve chvíli, kdy máme hodně peněz. Schválně částku zmenšujte a příště si třeba odpustíte drahou kávu v kavárně a místo ní si ji uvaříte doma.

Úplně stejně to můžete dělat s částkou, kterou máte na bankovním účtu. Přesouvejte si stejným způsobem peníze na spořící účet a pokud ho nemáte, rozhodně si ho založte. Jeho výhoda navíc spočívá v tom, že se vám peníze většinou na účtu zhodnocují. Doporučujeme projít si nabídky jednotlivých bank, každá totiž nabízí jiné výhody a jiná procenta právě při zhodnocení.

Výhodou této metody je vaše volba, kolik peněz si budete každý den ukrajovat z dostupných prostředků. Odebírejte vždy rozumnou částku, tedy ani ne málo, ale ani moc, abyste v půlce měsíce nezjistili, že už nemáte na potřebné výdaje (například na jídlo).

TIP! Máte problém s tím, že něco našetříte, ale ve finále většinu ušetřených peněz zase utratíte, takže bylo vaše úsilí zbytečné? Kupte si prasátko se zámkem a klíč dejte někomu, u koho si budete jisti, že vám ho nedá.

+1 šetřící způsob navíc:

Metod šetření samozřejmě existuje víc. Máme tu ještě jeden způsob, který je velmi jednoduchý. Začněte tím, že si dejte na stranu nějako základní částku, může to být například 5 Kč. Další den nebo týden či měsíc částku zvětšete o libovolnou výši, například o dalších 5 Kč. A takto postupujte dál a částku postupně zvětšujte. Je skvělé, že si sami můžete určit o kolik budete zvyšovat a v jakém intervalu.

Zdroj: autorka článku, bettermoneyhabits, n26

Čtěte také:

Reklama