První příspěvek k dnešnímu tématu přišel od čtenářky Leny. S láskou vzpomíná na svého profesora češtiny a dějepisu.

Moc Vám děkuju, milá Leno, pan profesor musel být dobrý člověk.


Milý pane profesore,

chci vám takto poděkovat. Vaším životem byla výuka českého jazyka a dějepisu na našem gymnáziu. Odjakživa měli studenti své oblíbené a nenáviděné profesory, vy jste patřil mezi ty milované...

Na vaše hodiny jsem se těšila, přestože učení jsme měli až nad hlavu. Dějepis se ve vašem podání měnil v opravdovou historii, na kouzelné vyprávění o časech dávno minulých. Když jste nám vykládal o starém Římě, Řecku, králích a královnách staré Francie a Španělska, bylo to jako bychom seděli v kině. Vy jste byl totiž vypravěč od Boha. Jen jedno jste nemohl přenést přes srdce - vládu komunistů. Bylo na vás znát, že toto přednášet nechcete, osnovy jste obcházel, naznačoval... Pamatuji se, jak jste byl pyšný, když jsme vás ve čvrťáku, tři roky před sametovou revolucí, potají oslovovali „pane“ místo „soudruhu“ profesore. Naštěstí jste se konce totality dočkal. Díky vám dodnes miluju historické romány a moderátory v televizi k velké zábavě své rodiny opravuji, když jejich gramatika není v pořádku. Vzpomínám na kárání za zapomenutý sešit nebo kompozici - žádné černé body nebo poznámky, na vašich hodinách se za trest musely zpívat lidovky.

Neregistruji, že by moje děti někdy mluvili o vyučujícím s nadšením a láskou. Já měla velké štěstí, že jsem měla na dva důležité předměty právě vás. I když nejste už mezi námi, vím, kam mám poslat tisíce díků. Do nebe, kde jste se setkal se svými hrdiny a diskutujete teď s císařem Claudiem, Juliem Caesarem, Karlem IV. a se svým kolegou J. A. Komenským.

P. S. Jestli mám v tomto psaní gramatickou chybu, hoďte po mně něčím shora, já vám za trest potichu zazpívám.

S láskou, Lena

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Kantor ideál.

  • Poznali jste v životě nějakého úžasného učitele?
  • Jaký by podle vás měl být ideální kantor?
  • Co by měl umět?
  • Mělo by být podle vás ve školství víc mužů?
  • Vzpomínáte na nějaký zajímavý film nebo scény z filmů o učitelích?

Na vaše příspěvky se budu těšit a jako obvykle jedna z vás za něj dostane pěkný dárek, knížku Pohádky, legendy a bajky severoamerických Indiánů (Gustav A. Konitzky). Pište dnes do 14.30 hodin na známou adresu redakce@zena-in.cz, heslo je KANTOR IDEÁL. Předem děkuju!

kniha

Reklama