V neděli budou mít svátek ty nejdůležitější osoby v našich životech, naše maminky. Zeptaly jsme se proto tří známých žen, jak ovlivnily jejich život, a také na to, co je podle jejich názoru nejdůležitější úlohou všech maminek.

Zuzana Bubílková, herečka, novinářka, publicistka a moderátorka

Zuzana Bubílková1)      Co vám dala do života vaše maminka a v čem jste po ní?
Přála bych si, aby mi dala do genů dlouhověkost. Jí je 86, otci 89 a ještě jsou soběstační. Maminka je bývalá učitelka a dodnes má tendenci mě kontrolovat jako kdybych měla patnáct. „ Už jsi zaplatila tu daň z nemovitostí?“ „ Ne, mami, ještě ne. Ještě mám týden čas.“ „ A to musíš opravdu všechno nechávat na poslední chvíli?“ „ Musím. Neměla jsem čas.“ „ Ty jsi neměla čas? A co, prosím tě, děláš. Vždyť jsi v důchodu.“  Dokonce kontroluje i mého syna v Americe. Každý týden si napíše otázky a vyžaduje přesné odpovědi. Ty pak doma vyhodnocuje, porovnává s tím, co jí řekl před měsícem a znovu píše otázky. Tak tuhle diagnózu učitelky jsem nezdědila. Naštěstí.

Nezdědila jsem ani vztah k vaření a k uklízení. To ji přivádí k mdlobám. Vždy, když ke mně přijde, vidím, jak rentgenuje koberec, všechny odkládací plochy a jelikož vyrábím na živnosťák šperky, všude vidí rozložené komponenty. Chvíli bojuje sama se sebou, ale pak to nevydrží a spustí: „Jak v tom můžeš žít? Co kdyby neočekávaně přišla návštěva?“ „Tak bych ji nepustila. Nepouštím nikoho, kdo není ohlášený.“ „ Ani se nedivím, že se s tebou každý chlap rozejde.“ A už to jede.

O vaření, které považuji za ztrátu času, raději pomlčím. V čem jsem po ní? Nevím. Asi v ničem. Jsem nad věcí, nezveličuji drobnosti, dokážu oddělit podstatné od nepodstatného, jdu si za svým, jsem ctižádostivá, vytrvalá, denně sportuji, abych i ve vysokém věku měla dobrou postavu. Prostě, jsem pravý opak své maminky a jsem tomu ráda. Ale svou maminku miluji. Už proto, že když se dozví, že jsem celý den pryč, tajně přijde do mého bytu, a i ve svém vysokém věku mi uklidí. A hodně mi pomáhala při výchově syna. Bez ní bych v té rozhodující době po revoluci nemohla dělat v televizi v podstatě od rána do večera a zadělat si tak na slušnou kariéru. Za to jí děkuji.

2)      Co je podle vás nejdůležitější úlohou všech maminek?
Pomáhat svým dětem, usměrňovat je, v začátku jejich samostatného života je podpořit i finančně. A pokud možno, neplést se jim do života, ale být jim k dispozici vždy, když mají radost nebo problémy. 

Ivanka Devátá, spisovatelka, herečka a dabérka

Ivanka Devátá1)      Co vám dala do života vaše maminka a v čem jste po ní?
Maminka mi dala především smysl pro pořádek. Celý život se mi dařilo starat se o domácnost, děti, velkou rodinu i v době mé náročné herecké kariéry a dabingu.

2)      Co je podle vás nejdůležitější úlohou všech maminek?
Podle mne je nejdůležitější úlohou všech maminek vytvořit dětem krásný a bezpečný domov. Jsem ráda, když se děti maminkám svěřují.

MUDr. Miroslava Skovajsová Ph.D., specialistka na choroby prsu, zakladatelka a primářka BREAST UNIT PRAGUE - Mamma centrum Háje

skovajsova1)      Co vám dala do života vaše maminka a v čem jste po ní?
Moje maminka mne naučila udělat z mála cokoli velkého. Byla tvořivá, nápaditá, tím se zcela odlišovala od svých vrstevnic. Mým dětem byla úžasnou babičkou, oázou klidu a štěstí. Teď, když je v závěru svého života těžce nemocná, nám chybí její laskavost.

2)      Co je podle vás nejdůležitější úlohou všech maminek?
Nejen podle mého názoru je největším úkolem matky vyslat své děti do života na pevných nohách. To se dá zařídit jen tak, že v nejútlejším věku je maminka dítěti k dispozici kdykoli, kdy jí potřebuje. Zejména období tzv. fixace na matku, které u každého dítěte probíhá jinak, ale obecně okolo prvního roku života, je nesmírně důležité potřebu přítomnosti matky vysytit naplno. Tak vzniká nenarušitelný základ duševní a s tím spojené fyzické stability člověka na celý život.

Čtěte také:

Reklama