Tak už to letos do těch Benátek zase nestihnu. Říkáte si, že mi nikam neutečou a do léta času dost? No jo, ale mě právě lákají Benátky zimní, přesněji únorové, a ještě přesněji maskované. Jako holku praštěnou divadelní kulisou mě samozřejmě přitahuje víc magická nálada karnevalu než dusná letní atmosféra prosycená zápachem a poletujícím chmýřím z tisíců holubů. 
No řekněte, nechtěla byste jednou v
lehce sofistikované masce proplouvat nepoznána nocí plnou kouzel? Lidé skrytí za půvabnými a fantazijními převleky si mohou dělat, co se jim zlíbí. Benátčané mají totiž heslo, které posvěcuje jejich prostopášnost: „Za to, co maska dělá, člověk pod ní nemůže.“
Masky dodávají člověku pocit nesmrtelnosti a nekonečné svobody. Nezáleží na tom, jak v běžném životě vypadáte, co děláte a s kým se stýkáte, na benátském karnevalu můžete být na pár dní nebo alespoň hodin kýmkoliv.

Historie benátského karnevalu sahá až do dvanáctého století a jeho dnešní podoba v maskách pochází z roku 1436. Svého vrcholu karneval dosáhl v osmnáctém století, ale po porážce Benátské republiky v roce 1797 a po vatikánském zákazu radovánek tato tradice málem upadla v zapomnění.
Znovu ji vzkřísila skupina studentů v roce 1978, a od té doby slavný karneval každým rokem roste a mohutní. Na scénu se opět dostávají svůdné kolombíny, nostalgičtí pieroti, rozdovádění harlekýni a další postavy ze slavného období commedia dell´arte.

Letošní téma festivalu bude obzvlášť zajímavé a svým aktérům nabídne prostor pro bohatou fantazii. Bude se týkat lidských smyslů. No řekněte, jak byste kostýmem vyjádřila třeba hmat? Docela by mě zajímalo, jak se s tímto tématem výrobci masek poperou.
Ale určitě nebudou chybět ani ty staré známé, eroticky dráždivé záhadné dámy, mužně romantičtí pánové, stylizované a symbolické postavy se smyslnými výrazy, co naplní k prasknutí benátské uličky. 

Benátský karneval začíná deset dní před Popeleční středou a končí ve chvíli, kdy na chrámu svatého Marka začne v předvečer Popeleční středy bít obrovský zvon, aby oznámil začátek půstu. Končí noci plné radovánek, pití a jídla a začíná odříkání.

Tak co, taky byste si nechaly říct?
Už jste tam někdy byly?
A co masopust?
Byla jste na něm v masce?
Jak jste se vyřádila?

 

 

 

Foto: archiv zi.cz

Reklama