Když jsem se bavila s kamarádkami, které byly v Egyptě, každá básnila o krásné dovolené v Hurghadě nebo v Sharm el Sheik. Mne zaujala oblast Taba, kde z mých známých ještě nikdo nebyl. Domluvily jsme se s Věruškou z redakce, s kamarádkou Míšou (každá jsme navíc vzala svého malého potomka) a vyrazily jsme. Těšily jsme se, jak si odpočineme a načerpáme energii ze sluníčka, když je u nás doma už tak odporná zima J

Taba leží na trojcípém Sinajském polostrově, velmi blízko izraelských hranic ve východní části Arabského zálivu. Sinajský poloostrov měl vždy pro Egypt posvátný význam. Přes Sinaj vedla cesta Mojžíšova lidu z egyptského útlaku do zaslíbené země. Od dob Mojžíšova putování je Sinaj nedílnou součástí Svaté země. Místa jako Mojžíšova hora, z níž si tento vůdce přinesl boží desatero, místo zázraku hořícího keře nebo nasycení manou nebeskou jsou v Bibli vzpomínána a dodnes uctívána.

Od obou kontinentů je tento polostrov oddělen zálivy Rudého moře - z jihovýchodu a východu Akabským zálivem, jímž Egypt hraničí se Saúdskou Arábií, Jordánskem a Izraelem a ze západní strany Suezským zálivem.

Doba letu do Taby je přibližně čtyři a půl hodiny. Po přistání na malém letišti v poušti máte dojem, že jste vyrazili na dovolenou někam do hor, namísto na pláž k moři. V průběhu 40minutové cesty autobusem projíždíte nádhernou skalnatou krajinou, až konečně uvidíte moře a městečko Tabu.

Hotelové komplexy jsou ale ještě trochu dál, takže pokračujete v jízdě tam, kam patříte.

 

Hotely jsou buď osamocené nebo ve skupinkách, vzájemně propojené. My jsme bydlely v hotelu Radison Sas Resort, asi 5 km od komplexu hotelů Marriot, Hyat Regenty ad.


Hotel stojí přímo na krásné písečné pláži, byly jsme z ní úplně nadšené. Moře bylo teplé, krásně průzračné. Hned jsme zaregistrovaly šnorchlující plavce, což signalizovalo hezký a živý korál.

Zahrady hotelu byly nádherně upravené a plné květinových keřů, hotel byl příjemně rozlehlý, žádný „panelák“. Naopak, kromě hlavní vkusné budovy, kde byla recepce a restaurace, skládal se z menších domečků, kde byl klid a pohoda.

Protože jsme byly početnější skupinka, dostaly jsme „Studio“, kam se nás všech šest krásně vešlo, každá dvojice měla svůj pokoj.

 

Odpoledne hned po příjezdu jsme se při info schůzce s delegátkou dozvěděly, jaké můžeme podniknout výlety. Nabídka byla opravdu lákavá. Jeruzalém, skalní město Petra v Jordánsku, Mojžíšova hora se sledováním východu slunce, klášter svaté Kateřiny….

Bohužel jsme musely brát ohledy na naše děti, které by asi celodenní výlet do Jeruzaléma či do skalního města Petra nezajímal, musely jsme se jim přizpůsobit. Ale i tak jsme to vymyslely dobře. O tom budou další články – vyrazily jsme do městečka Dahab a na výlet lodí se šnorchlováním.

 

Na www.fischer.cz najdete tipy na dovolenou do Egypta, dovolenou do Taby si můžete vybrat z mnoha nabídek.

 

Klára