Recept na francouzský pokrm – kohout na červeném víně od čtenářky TTT je doplněn o podstatné detaily. Aneb smrt náhražkám.

Je to už pár let, co jsem pochopila, že víno s colou nebude to pravé ořechové. Stejně jako odrůdy krabicového či petflaškové pozdní jsou za mnou. Ovšem za zlomový okamžik ve svém vztahu k vínu považuji recept na kohouta na víně a já definitivně zapomněla na možnost použít to, co se nedá pít „alespoň na vaření.“
Je to jedno z jídel, které vám neodpustí náhražky a ošulené suroviny. Když se řekne kohout, nepokoušejte se to obejít kuřetem z marketu nebo slepicí . To nefunguje. Kapouni se dají  špatně sehnat. Ale čas od času se zadaří. Takové hovádko má kolem 2,5kg.
Je potřeba ho pěkně naporcovat alespoň na čtyři až osm dílků. Použijeme papiňák.Z prudka napřed osmahneme deset malých cibulek, kousky anglické slaniny a cca deset až patnáct žampionů. V celku nebo nahrubo nakrájených. Vše vyjmeme a vložíme díly kohouta. Osmažíme. Někdo přidává 0,25 drůbežího vývaru, ale důležitější je 50 ml brandy a 1 litr červeného vína. A tady bych prosila opravdu dobrého vína. Nejsem znalec a ani to k tomu není potřeba. Řiďte se vlastním jazykem. Použijte takové, která vám chutná a které byste si klidně otevřeli s drahou polovicí večer při světle svic.
Pak už jen snítka tymiánu, bobkáče a soli tak akorát.
Zariglujeme papiňák a naučíme kohouta pískat. Alespoň 45 minut. Počkáme, až bude bezpečné papiňák otevřít. Pokud bude maso měkké, vyjmeme a zbylý vývar táhneme na mírném plameni než ho zredukujeme na zhruba čtvrtinový objem. Žádná mouka, jíška či cokoliv jiného.  Nakonec maso a vše ostatní vrátíme do hotové omáčky prohřát.
Nejraději mám k němu karlovarský knedlík, který stihnete v pohodě uplácat během redukování vývaru, ale pečivo není též špatné. Navíc je to relativně jednoduché s nepoměrně famózním efektem ve výsledku. Oněmil tchýni a ohromil mé rodiče. Já sama jsem rodině naposledy zatloukla, že ještě zbylo, abych si ho vychutnala druhý den, když se omáčka rozležela. To je síla, že by tím mohli trhat skály při stavbě silnic.
Obžerství je hřích. A za tenhle pokrm se budu klidně vařit v pekle.....doufám, že mě podlejou občas kvalitním  beaujelais.
TTT


Děkuji TTT za nesmírně příjemné čtení po ránu. Nedá se s vámi nesouhlasit. Nechápu, jak někdo může použít na vaření víno, které by nepil, protože je tak hnusné, že se nedá pozřít. A já vám dám také jeden receptík s červeným vínem na malou přílohu třeba ke steaku. Je to náročné časově, ale výsledek stojí za to.

Oloupejte šalotku – množství nechám na vás. Tak 4 kousky na osobu. V hrnci na troše olivového oleje šalotku celou osmahneme, až začne nabírat nahnědlou barvu. Přidáme třtinový cukr tak cca 2 velké lžíce a necháme ho zkaramelizovat. Pak to celé podlijeme půl litrem červeného vína a redukujeme za občasného míchání do doby, než nám to vytvoří táhnoucí se červenou omáčku. Ta redukce musí probíhat velmi pomalu, žádné bujaré bublání. Tak hodinu až hodinu a půl.

Silně návykové, neuvěřitelně dobré…

Dnešní téma dne je víno a vy:

  • Historky ze sklípků
  • Úvahy na téma víno a já
  • Příběhy z vinic a vinařství
  • Analýzy vinařského trhu
  • Pozvánky na zajímavá místa spojená s vínem
  • Propagační pamflety na vaše vinařství (bez příslibu okoštování vzorků nezveřejním)

Prostě vše co vás ve spojitosti s vínem napadne.

Na tohle vše čekám na známém redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

Zítra nakoupím pár lahví od svých oblíbených vinařů a na sobotu upeču husu a s kamarády to všechno dohromady na naší chatě na břehu Berounky ochutnáme. A já slibuji, že šest nejlepších vín, která ochutnáme, pošlu jedné z vás za příspěvek k dnešnímu tématu. Protože jak znám kamarády, ani oni na husu nepřijdou s prázdnou.

Reklama