Máme tu pro vás další tip na výlet, ideální pro děti. Ve starém mlýně se jim bude líbit. A kde ho najdete? V jihočeských Hoslovicích. Je to opravdu pěkný zážitek.

Hoslovice jsou malá víska s necelými 200 obyvateli nedaleko Strakonic. Na konci u potoka stojí středověký vodní mlýn, nejstarší dochovaný mlýn v Čechách. Už když k němu přicházíte, máte pocit, jako byste se ocitli v dávných dobách, kdy do mlýna jezdili lidé s povozem a koňmi.

myln

Mlýn tady zřejmě stál už ve 14. století, je národní kulturní památkou a patří Jihočeskému kraji. Jeho součástí jsou tři budovy - samotný mlýn, stáj s chlévem a stodola. Na střeše můžete vidět došky, zdi jsou kamenné i roubené. Ve mlýně je mlýnice a obytná část, která je vybavená úžasným dobovým nábytkem starým sto let nebo kachlovým sporákem s pecí. Jsou tady také postele, šicí stroj nebo kolovrátek. Ve stodole jsou zase různé vozy a zemědělské nástroje a nářadí.

K mlýnu patří malý rybník, z něhož asi 150 metrovým náhonem přitékala voda. Vodní kolo je dodnes funkční. Určitě se projděte také kolem mlýna a do sadu, jestli bude hezké počasí. U potoka stojí dřevěný panáček a po cestě vás uvítá dřevěná socha - podle nás je to Rusalka.

Třeba vás k návštěvě mlýna naláká naše FOTOGALERIE:

Otevírací doba:

  • Duben, květen, září, říjen: Úterý - neděle 9 - 16 hodin
  • Červen - srpen: Denně 9 - 17 hodin

Hoslovice najdete TADY:

hos

Více o mlýnu a zdejších akcích najdete na těchto stránkách (KLIKNI).

Další tipy na výlet:

Reklama