Dnes už se málokdo z nás obejde bez moderních vymožeností, jako je pračka, mikrovlnná trouba nebo myčka. Někdy si říkám, jak to ti lidé dřív dělali? Museli topit i vařit v kamnech, prát na valše a tahat vodu ze studny... Dělala to ještě moje mamka, když byla dítě.

Někdy nezaškodí, když si na takovou dobu můžeme vzpomenout. I teď ještě najdeme docela hodně chaloupek a stavení, které nám připomínají, jak se dříve bydlelo. Jeden krásný statek s číslem 22 najdeme také v obci Zbečno. Leží v okrese Rakovník, asi 9 kilometrů od Křivoklátu. Statek se jmenuje Hamousův, najdeme ho naproti kostelu a patří mezi nejstarší zpřístupněné památky lidové architektury ve Středních Čechách.

zbe

Ve Zbečně bývalo takových statků a chalup víc, do dnešní doby zbyl ale jen kostel s farou a Hamousův statek. Jeho majitelé byli správní hospodáři, kteří ani ve 20. století nedali přednost modernějšímu bydlení, stavení nezbourali, ale naopak opravovali.

Roubený dům je rozdělen na několik částí, je v něm síň, černá kuchyně s pecí, obytná síň hospodáře, světnice, dvě komory, sklípky i výměnek pro starého hospodáře s kuchyní. Na dvoře je velké množství hospodářských nástrojů, chlívky i staronový špýchar, přenesený z Bratronic.

Více si můžete prohlédnout v naší FOTOGALERII.

Hamousův statek je otevřen od 1. května takto:

  • květen (SO, NE, svátky) 9 až 16
  • červen (mimo PO) 9 až 16
  • červenec a srpen (mimo PO) 9 až 17
  • září (SO, NE a svátky) 9 až 16
  • říjen - prosinec zavřeno

Prohlídka samostatně nebo s průvodcem. Každou sobotu ukázka pečení chleba.

Mimo výše stanovenou dobu lze prohlídku objektu uskutečnit jen po předchozí dohodě se správou hradu (Křivoklátu) v počtu minimálně 10 osob. Kontakty: zbecno@stc.npu.cz, tel. 313 558 440 a 724 980 456, více na www.zbecno.cz.

Další tipy na výlet:

Reklama