LOUGHBOROUGH – Dětem v moderní době už není dopřána ani taková běžná záležitost, jakou je kvalitní spánek.
Dvě třetiny dětí si tak do začátku osmého roku po narození nesou spánkový deficit v celkovém úhrnu čtyř a půl tisíce hodin. Jeden z deseti rodičů, kteří se podrobili výzkumu, pak přiznali, že svým dětem nikdy před spaním nepřečetli pohádku.
A právě špatný přístup dospělých a jejich nezdravé návyky mají na vývoj dítěte a kvalitu jeho spánku největší vliv, míní odborníci.
Namísto toho, aby se dítě v klidu uložilo do své postýlky, rodiče jej uklidnili a svým hlasem při čtení pohádky uspali, usínají děti u televize. Její program bývá právě večer a v noci velmi agresivní a nevhodný pro nevyspělou psychiku.
Extrémní případy nejsou výjimkou. Jedná se například o situace, kdy děti hrají počítačové hry dlouho do noci, dokud neodpadnou.
Jedno z osmi dětí skutečně spí méně než je doporučená délka spánku pro dospělého člověka.
Kritickou skupinou jsou děti rodičů pracujících v noci, kteří své potomky v noci zanechávají bez dozoru. Čtvrtina dětí, pocházející z takových sociálních podmínek, spí méně než osm hodin denně. Přitom sami rodiče si ve většině případů uvědomují, že nedostatek spánku má negativní vliv na chování a pozornost jejich dětí.
A na závěr to podstatné a nejděsivější zjištění.
Sami rodiče, přesněji celé dvě třetiny z pěti set dotázaných tatínků a maminek, neměli tušení, jak dlouho by dítě mělo spát.
Profesor Jim Horne z Loughboroughské Univerzity se nad tím pozastavuje: „Postel se mění z místa určeného pro odpočinek v zábavní podnik lákající děti k různým činnostem, mezi nimi k hrám na počítači nebo sledování televize. Dětem bych nedovolil, aby se koukaly z postele na televizi. Ani by neměla televize v jejich pokoji být. V každém případě musejí mít děti pevný režim omezující dobu strávenou před obrazovkou. Spánek je stejně významný, jako zdravá strava a pohyb. Jeho nedostatek vede k řadě vývojových vad a poruch.“
Nový komentář
Komentáře
To je zase článek s "vysokou" informační hodnotou. Proč přejímáte články jiných portálů?!
aninas: Ono taky jednou někomu dojde, že to je chyba, ale zatím vás lituju.
To Petula: já mám z toho depku ještě teď. Byla jsem jediná ve třídě, kdo to tenkrát neviděl! Jak se dnes říká: naprosto a totálně out.
Pevny rezim? Souhlasim!!!! ALE HLAVNE BY HO MELI ZAVEST V AMERICE TEM ROZJIVENYM SPRATKUM. Tak totiz ZADNY rezim pro deti neexistuje! Delaji si co chteji
Já čtu malé před spaním...většinou. Ale zase vím že mívá spánkový deficit a s pravidelným chozením do školky se zvětšuje...bohužel není v mé moci to spravit - prostě musí to k ní dojít a až to padne tak to dospí...jinak prostě "nemá čas"
Lenka: musím říct, že u nás je stresu asi taky plná domácnost a neustále se někam spěchá, něco se honí... a kolikrát musím dceru po obědě budit, protože syna musím někam dovézt ..je samozřejmě pak velmi nevrlá
Lenka: ten článek mi fakt nedal vůbec nic ... výzkum co jeden z deseti rodičů, profesor Jim Horne z Loughboroughské Univerzity apod?? To jsou nějaké informace ??
Moje spí od narození opravdu hodně. To já spíš měla trauma, když jsem jí naposledy nakrmila okolo půlnoci (byly jí 2 měsíce) a v 9.30 hodin dopoledne jsem se bála podívat do postýlky, protože bylo ticho a ona si vpohodě spinkala. I dneska je schopná spát i déle než do 10.00 h a všední dny, kdy musí vstávat do školy jsou pro ní utrpení. Pro nás s manželem ale taky. Taky jsme velcí spáči. O víkendech dobrovolně nevstáváme před devátou.
Pentlička: já musela chodit spát s mladším bráchou a dodneška mám trauma z toho, že jsem se někdy v sedmý třídě nemohla dívat na Angeliku :)) Tak mě tvůj příspěvek zaujal, že nejsem jediná, kdo ji tenkrát neviděl :)
Lenka: mno Lenko, můj syn je hyperkativní a LMD má diagnostikovanou (je mu nyní 7,5 roku), což tedy je mladší školní věk:-)..respektive on je ještě předškolák, ale spí celou noc, nebudí se, dokonce se nevzbudí ani na čůrání, a spí odhadem (jak kdy) tak od 21.15 klidně do 8.30 !!! Rozhodně žádný nezdravý návyk ve spaní nemá....po obědě mi spal až do 3 a 3/4 roku klidně dvě-tři hodiny. Prostě tenhle článek je úplně na nic, každý člověk a každé dítě je jiné!! a to i ve spaní. Toť můj názor
Naši na mě byli velice přísní: na prvním stupni ve škole jsem musela být v posteli po večerníčku a na druhém stupni v 9 hodin nejpozději. Když jsem se ve svých 14-ti letech chtěla dívat na Angeliku, nedovolili mi to, protože to bylo s hvězdičkou!
Musím říct, že jsem často podváděla a četla si s baterkou pod peřinou, nebo v noci na záchodě.
Své děti jsem takto přísně nevychovávala, takž ve všední den chodily spát tak o půl desáté, v pátek a v sobotu bez omezení. Spíš jsem kontrolovala, na co se koukají v televizi a akční drsárny nebo naprosté bláboly jsem vypínala bez ohledu na to, kolik bylo hodin, třeba dopoledne.
Olka: Souhlas, pohádky můžou být třeba 4, stejně pak často řádí v postýlce a v noci se budí.
Taky mi článek připadá zvláštní - ve svém okolí neznám děti, které by usínaly u televize, doma taky čteme nebo pouštíme pohádku v rádiu a ať jdeme spát, v kolik chceme, před šestou jsme vždy vzhůru (už 3,5 roku).
"Sami rodiče, přesněji celé dvě třetiny z pěti set dotázaných tatínků a maminek, neměli tušení, jak dlouho by dítě mělo spát. " Ona je na to nějaká norma? Já myslela, že dítě má spát, dokud není vyspalé, že to není podle tabulky (2-leté 12 hodin, 6-leté 10 hodin). Dětem před spaním samozřejmě každý den čtu, ale na kvalitu ani kvantitu spánku to patrně žádný vliv nemá. Syn spával neklidně a přerušovaně, postupně se to zlepšilo, teď už se nebudí, kdežto dcera spala od 3 měsíců celou noc, to jistě nebylo pohádkou.
Můj starší synek od mala málo spal. Uložila jsem ho pravidelně v 8 večer, pohádky, všelijaké pusinky a rituály s rohatýma kozama byly samozřejmé. Ale ráno kolem 4-5 už byl prostě vzhůru a všem nám chodil oznamovat, že ještě můžeme klidně spát. Byl prostě hyperaktivní, přes den už nespal skoro vůbec.
Zato teď si to vynahrazuje jako starý jezevec
Ale svým synkům jsem četla pohádky až do 16!!!! Byl to spíš takový náš rituál, hlavně když jsme pak zůstali sami. Měli jsme nejradši medvídka Pú.
Dětem samozřejmě každý den před spaním čteme, dceři pohádku či obrázkovou knížku, synovi momentálně Vinetoua (ted v noci už vážně nevím, zda se to takhle píše). Přesto dcera spí velice špatně..a spánkový deficit asi má (snad to trochu dospává po obědě, kdy spí i 4 hodiny), ale u jejího onemocnění to JE normální a nic se s tím dělat nedá..tady to rozhodně o pohádce před spaním není..článek je prostě divnej