V dětství jsme bydleli v jižních Čechách a s rodiči jsme docela často o víkendu jezdili na výlety. Tak jsme navštívili i Nové Hrady i nedaleké Terčino údolí. A od té doby je to jedno z míst, kam se ráda vracím.

A doporučuju ho k návštěvě i vám. Pokud máte rádi přírodu, procházky a romantiku, je to určitě to pravé místo pro vás. Jestli si ho chcete opravdu užít, vyhraďte si na něj celý den. Terčiným údolím vede Naučná stezka, která měří šest kilometrů a má dvanáct zastávek. Uvidíte tu romantické stavby, mostky, vzácné stromy i květiny, vodopád nebo rybník a ještě mnohem víc.

udoli

Terčino údolí leží necelý kilometr od jihočeských Nových Hradů v údolí říčky Stropnice. Původně se jmenovalo Krásné údolí, název Terčino nebo Tereziino dostalo až podle hraběnky Terezie Buquoyové, díky níž vznikl park. Bylo to ve druhé polovině 18. století, hrabě Jan Buquoy ho nechal zřídit nejspíš v roce 1756. Dnes má tento přírodně krajinářský park plochu skoro 140 hektarů a od roku 1949 je to národní přírodní památka.

Park byl budovaný jako sentimentálně romantický, a toto období se projevilo hlavně při stavbách budov. Dodnes se dochovaly tzv. Lázničky (ty by měly brzy sloužit jako penzion s restaurací) nebo Švýcarský dům, z Modrého domu už je jen zřícenina, ale ta stojí také za vidění. Neměli byste minout ani středověkou tvrz Cuknštejn.

udoli

V parku rostou cizokrajné dřeviny, některé byly tou dobou v Evropě velice vzácné, bohužel dnes už jich tolik nezbylo. Dříve tu bývalo také hodně květinových záhonů a skleník s tropickými rostlinami. Všechno už tady nenajdete, ale zase si tu můžete odpočinout a načerpat energii v přírodě. Já mám na Terčině údolí nejradši právě přírodu. Všude kolem se můžete pokochat zelení, můžete obdivovat obrovské staré stromy nebo zákoutí u říčky. V parku bylo založeno i několik rybníků, největší je Gabrielin. I u něj se krásně tráví čas...

A ještě mám pro vás jednu radu na závěr - je dobré vzít si s sebou dost jídla a pití. Párkrát se nám stalo, že jsme neměli kde koupit ani vodu, protože Lázničky byly zavřené.

Fotky z Terčina údolí si můžete prohlédnout v naší FOTOGALERII.

Kudy do Terčina údolí:

udoli

Více informací najdete tady:

Další tipy na výlet:

Reklama