Dávno tomu, co jsem se živil rozvážením knih po republice. Vzpomínám si, jak mě tenkrát překvapilo, když mi jeden knihkupec říkal, jak jeho známí dojíždí za prací do Prahy. Bylo to v Hodkovicích nad Mohelkou...

cestovat

Podle plánovače tras jsou Hodkovice nad Mohelkou vzdálené od Prahy 94 kilometrů. Právě přibližně tuto vzdálenost musí každé ráno překonat někteří lidé, kteří do našeho hlavního města za prací dojíždí. Proč? Žijí v regionu, kde o práci se slušným výdělkem moc nezavadíte.

Moje první skutečná práce, nepočítám-li brigády a civilku, byla distribuce knih. Projezdil jsem tenkrát celou republiku křížem krážem, přespával po známých a penzionech a seznámil se s mnoha zajímavými lidmi okolo knížek. V jednom knihkupectví, právě v Hodkovicích nad Mohelkou, když jsem si postěžoval, že jsem v práci stále na silnicích a že by se mi také líbilo mít nějaké knihkupectví, mi knihkupec vyprávěl, jak je to tam s prací těžké a že má hned několik známých, kteří za prací dojíždí do Prahy.

„Tady z Hodkovic, to ještě nic není. Znám lidi, co jezdí do Prahy i z Liberce,“ pousmál se nakonec.

Každá práce má zkrátka svoje. Jsou lidé, kteří tvrdí, že naše země není nijak velká a dojíždění za prací jim vyhovuje. Čas strávený ve vlacích a autobusech dokonce považují za jeden z nejpřínosnějších, protože ho věnují četbě. A jsou lidé, kteří za prací dojíždí mnoho kilometrů, ale že by z toho byli nějak odvázaní, to tedy nejsou. Spíš naopak - ty otrávené obličeje mluví za vše...

Sám jsem časem učinil poznatek, že mi víc vyhovuje dojíždět za prací vlakem než přejíždět obdobnou vzdálenost městskou hromadnou dopravou. Vlak je takové všeobecně klidnější prostředí. A tak zůstává otázkou, jestli lidé, kteří dojíždí za prací desítky kilometrů do center velkých měst, jsou na tom hůř než lidé, kteří dojíždí z okrajů takových měst.

Téma dne 31. ledna 2012: Cestování za prací

  • Dojíždíte za prací?
  • Jste spokojená, že dojíždíte, nebo vás to štve?
  • Jakou vzdálenost musíte při cestě do práce urazit?
  • Platí vám zaměstnavatel výlohy spojené s dojížděním do práce?
  • Jaké dopravní prostředky při cestování do práce využíváte?

Panečku, to je otázek, a přitom to téma vypadalo tak jednoduše. No, jsem zvědavý, jak mi na otázky odpovíte. Odpovídejte, prosím, formou příběhů, které budou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy chcete-li mít větší šanci na uveřejnění a případně i získání dárku: knížky z nakladatelství GRADA - Jak hledat a najít zaměstnání a sladkých tyčinek MILKA ChocoLilaStix (třeba pro obalení nervů při cestování). Dárek obdrží jedna z přispěvatelek k tomuto tématu, jejíž příběh uveřejním. Příspěvky posílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže).

Uzávěrka zasílání příspěvků je 30. 1. 2012 ve 14.30 hodin.

kniha

milka

Reklama