V naší republice je hodně krásných míst. A některá jsou dokonce tajemná. Kousek na východ od Berouna leží třeba vesnička Svatý Jan pod Skalou, místo opředené legendami. Je tam nádherně. Pojďte se podívat...

Svatý Jan pod Skalou má tajemnou až posvátnou minulost. Všechno souvisí s poustevníkem Ivanem, který se tu podle pověsti usadil a byl vůbec prvním poustevníkem v Čechách. Údajně byl synem chorvatského knížete Gostimila, podle jiné legendy ale pocházel z Uherska snad z rodu krále Štěpána. Byl to tedy nejspíš urozený muž.

jan

Ve Svatém Jáně ovšem žil o samotě v jeskyni pod vysokou skálou, kde našel pramen dobré vody. Podle pověsti ho tu trápili zlí duchové, takže se rozhodl odejít. Cestou potkal svatého Jana Křtitele, který mu daroval kříž. Ivan poté tím křížem osvobodil kraj od zlých duchů... A poté už žil v klidu a pokoji v jeskyni a modlil se k Bohu. Vypráví se, že se setkal i s knížetem Bořivojem, žijícím v nedalekém Tetíně. Když totiž kníže lovil v kraji, postřelil Ivanovu laň, která mu dávala mléko, a laň dovedla Bořivoje až před poustevníkovu jeskyni. Ivan domluvil s knížetem, aby se v jeskyni sloužila mše. Brzy nato ale zemřel a byl zde i pohřben. A kníže tu poté vystavěl kapli.

Na skále kdysi bývalo hradiště v pozdní době bronzové, je to tedy místo obývané už hodně dávno. A vždycky se těšilo velké úctě, lidé sem chodili na pouti a procesí. Na počátku 14. století tu vznikl benediktinský klášter a roku 1589 byly objeveny ostatky sv. Ivana, během období baroka byl také vybudován dnešní klášterní areál a kostel.

Dnes je skála nepřístupná, i když dřív se sem prý dalo chodit... Přístupná je jen poustevníkova jeskyně v kostele, která je součástí rozsáhlého jeskynního systému. Z něj vytékají prameny, na tomto místě nejsilnější ze všech pramenů v Českém krasu. Ivanův pramen má vydatnost 3, 5 l/s. A říká se, že je léčivý.

Svatý Jan pod Skalou je krásné místo, ideální na sobotní nebo nedělní výlet. Kolem vedou cyklostezky a ani pěšky to není daleko z nádraží v Srbsku. Dětem se bude líbit v jeskyni i nahoře na skále u dřevěného kříže, jen necelý kilometr odtud jsou také Solvayovy lomy. Ale o těch zase někdy příště.

Kostel a jeskyně jsou otevřené v sobotu, neděli, o svátcích a letních prázdninách od 10 do 17 hodin.

Více najdete ve FOTOGALERII:

Jak najdete Svatý Jan pod Skalou? Tady je MAPA:

jan

Zdroj: www.svatyjan.cz, kniha V. Vokolek, J. Kuchař: Esoterické Čechy, Morava a Slezsko 2

Další tipy na výlet:

Reklama