Chcete se cítit krásná a díky tomu i šťastná? Teď máte šanci trochu zhubnout po prolenošených prázdninách, kdy jste si během dovolené užívala plnými doušky komfortu „all inclusive“. Současně se při naší „očistné kúře“  zbavíte všech nahromaděných toxinů...

 

Že vám trochu vadí špíčky v pase? Škrtí vás na zadku vaše oblíbené džíny, které už brzy na stálo mají vystřídat volné letní šatičky? A že se s přibranými kilogramy ani necítíte zrovna dvakrát ve své kůži? Potom náš očistný půst rozhodně vyzkoušejte! Stačí jen sedm dní...

 

Nejen že se zbavíte nějakého toho kila navíc, ale vrátí se vám opět i dobrá nálada. To proto, že při očistném půstu tělo uvolňuje hormony štěstí – betaendorfiny.

Ale to není zdaleka všechno. Půst ulehčí srdci a krevnímu oběhu, posílí imunitní systém, zmírní potíže, jako jsou špatné prokrvování nebo trávení.

 

A příjemné pocity bude převládat ještě nějakou dobu po ukončení půstu. Zkrátka, budete se cítit jako znovuzrozená!

 

Očistný půst

1. den – odlehčující

Snídaně: ovoce (vynikající jsou grapefruity či čerstvý ananas) a oříšky, müsli

Oběd: syrová nebo dušená zelenina a tvaroh

Svačina: jablko

Večeře: ovocný salát, jogurt a knäckebrot

 

2.–4. den – postní dny

Snídaně: bylinkový nebo ovocný čaj, poté sklenici podmáslí (podpoří činnost střev)

Oběd: zeleninový vývar (na 4 porce – 100 g celeru, petržele, mrkve, 50 g brambor, 1 pórek – povařit v litru vody s bobkovým listem a pepřem, scedit a okořenit kadeřavou petrželí)

Večeře: zeleninová šťáva (nejlépe rajčatová či mrkvová) naředěná vodou 1:1

 

5. den – konec půstu

Snídaně: 4 až 5 sušených švestek, bylinkový čaj
Oběd: vývar z brambor a zeleniny

Svačina: 2 zralá (§) jablka

Večeře: rajská nebo chřestová polévka a knäckebrot, meduňkový čaj (pro povzbuzení činnosti střev snězte před jídlem lžičku lněných semínek

 

6.–7. den – návrat k normální stravě

Snídaně: 4 až 5 namočených fíků nebo sušených švestek, müsli, bylinkový nebo ovocný čaj

Oběd: dušená zelenina a bramborová kaše

Svačina: ovoce

Večeře: grahamový chléb nebo knäckebrot s trochou másla a bylinkový tvaroh, k tomu bylinkový čaj 

 

Doporučení...

 

♦ během půstu můžete zcela normálně plnit své denní povinnosti


♦ postěte se s kamarádkou – ve dvou se to lépe táhne

 

♦ když už „strádáte“ co se týče stravy, kupte si něco hezkého pro sebe

 

♦ první den půstu hned poté, co vstanete, vypijte v malých doušcích sklenici s karlovarskou solí (1 lžíce na ¼ litru vody) – vyprázdní a pročistí střeva (horkou chuť potlačí pár kapek citrónové šťávy

 

♦ druhý den můžete očekávat větší pocit hladu – zkuste ho zahnat pitím, procházkou s přítelem či kamarádkou

 

Expresní (víkendový) půst

Pokud jste časově velmi vytížení a do pracovního plánu se vám půst nevejde, dopřejte si alespoň jednou měsíčně relaxační a zkrášlující víkend na stejném principu.

Existují dvě varianty:

 

a) ovocná kúra: po oba dny vypijte hned po ránu sklenici minerálky se lžičkou karlovarské soli. K tomu snězte každý den 1 kilogram čerstvého ovoce podle vlastního výběru, vypijte minimálně dva litry minerální vody, 4 šálky bylinkového čaje a večer šálek uklidňujícího kozlíkového nebo meduňkového čaje oslazeného lžičkou medu.

 

Tip: Ananas a broskve zkrášlí pleť, hrušky a rybíz odvodňují, jahody působí příznivě na nervy

 


b) mléčná kúra:
Po oba dny vypijte hned po ránu sklenici vody s 1 lžičkou karlovarské soli. Každý den vypijte postupně 1 litr podmáslí, navíc dopoledne 1 sklenici čerstvě vymačkané ovocné šťávy (naředěné 1:1 s minerálkou) a navečer 1 šálek rozmarýnového, kozlíkového nebo meduňkového čaje oslazeného lžičkou medu.

 

Pomoc kůži

 

Při půstu nezapomínejte také na pokožku. Zhruba třetina všech škodlivých a odpadních látek se během půstu totiž vyloučí přes potní žlázy. Kůže je sušší než obvykle a moc nevoní. Proto se dvakrát denně sprchujte a ošetřujte pokožku. Používejte hlavně pleťová mléka s přírodními esencemi.

Reklama