Vypravili jsme se za selským barokem do malebné obce Holašovice. Na náměstí jsme poseděli vedle vodníka a v místním muzeu se dozvěděli víc o tom, jak se dřív žilo na vesnici.

Holašovice

Zaujaly vás při toulkách většinou jižními Čechami krásné barevné štíty vesnických stavení, připomínající svými tvary a zdobením barokní stavby? Potom jste narazili na tak zvané selské baroko, svébytný stavební sloh lidové architektury, který na vesnicích vznikal během 19. Století, tedy v době, kdy skutečné baroko bylo již dávno za zenitem.

Jednou z nejmalebnějších vesniček, ve které se dochovalo asi nejvíce staveb v tomto duchu, jsou Holašovice. Právem jsou zařazeny mezi světové dědictví UNESCO. Když vejdete na jejich náves, připadá vám, že jste se ocitli v pohádce.

Kudy tam?

Holašovice se nachází po silnicích 18 kilometrů západně od Českých Budějovic. Jezdí sem i autobus, ale spojení není nijak valné, proto uděláte nejlépe, když vyrazíte autem, nebo si naplánujete pěší túru.

Holašovice mapa

Sochy a studny

Takřka před každým domem na návsi stojí funkční dřevěná studna, ze které ale teče jen užitková voda.

Holašovice

Najdete zde také dřevěnou sochu Krista a u rybníčku sedícího vodníka. U něj se můžete samy posadit na vyřezávanou lavičku s medvědí a beraní hlavou.

Holašovice

Laviček je po návsi rozeseto více, takže příležitostí k odpočinku je nespočet.

Holašovice

Ústřední budovou na návsi je koloniál, na kterém najdete nástěnku s informacemi o dění v obci. Je tu také malá kaple svatého Jana Nepomuckého z roku 1755.

Holašovice

Domy a muzeum

Vás ale na první pohled upoutají selská stavení, která náves lemují. Rozličné tvary štítů a různobarevná výzdoba na omítce působí jako balzám na duši. Když tu si u jednoho z domů povšimnete cedule MUZEUM ŽIVOTA NA VSI.

Holašovice

Sympatický a bodrý chlapík vás buď rovnou uvítá, nebo na něj zazvoníte a za drobný poplatek, který pro dospělé činí 40 korun, dostanete podrobnou instruktáž s prohlídkou chléva a nádvoří, kde je umístěno množství historického nářadí a strojů. Dříve ve chlévě bylo až 25 kusů hovězího dobytka, což vám připadá takřka neuvěřitelné. Výklad dostanete prakticky ke každému kousku, na který pohlédnete, takže se třeba dozvíte, že složitě vypadající stroj se jmenuje čert a sloužil k vyorávání brambor.

Holašovice

Prohlédnuto, jde se dál

Celá prohlídka Holašovic vám nezabere více než dvě hodiny, když budete skutečně důkladné, takže si můžete naplánovat výlet i po okolních vesnicích. Minout byste neměla skutečně úchvatné Záboří a ani Lipí či Kvítkovice s pěknou kovárnou, ve kterých jsme si dali vynikající oběd v místním penzionu. A když už budete dostatečně nasyceny venkovské architektury, můžete se vydat na procházku po přírodní rezervaci Blanský les.

Záboří

Kam dál?

Reklama