„Jakube, ty ses rozešel s Evičkou?“ „Jo, teď chodím s Vlaďkou.“ „No a kdy mi tu svoji novou lásku ukážeš?“ „ Ale jo, porád…“  Ukázal mi ji asi za měsíc.

synekSeděli jsme s manželem na zahrádce a syn s přítelkyní přišli za námi. Za plotem stál můj syn a za ním... JÁ před dvaceti lety. Tedy v době, kdy se narodil.

I když uběhlo dvacet let, doba se změnila, jak ve stylu oblékání, tak třeba i v poslechu hudby, u synovy přítelkyně Vladěnky jako by se zastavil čas. Poslouchá tu samou hudbu co já, v džínovině snad i spí, její dlouhé, rovné, tmavé vlasy sahají do půli zad, postava stejná jako moje, co do výšky i do váhy. A když promluví, slyším sebe. Gesta, názory, způsob vyjadřování... byla jsem v šoku, stejně jako můj manžel, který si toho povšiml samozřejmě ještě víc. Musím však dodat, že „v příjemném šoku“.

Po počátečním seznámení a už v uvolněné atmosféře, kdy manžel přinesl ze sklepa lahvinku vína, mi to nedalo a směrem k Vlaďce povídám: „Ty jsi celá já,“ a ještě se smíchem a s nadsázkou dodám: „Dobře sis vybral, Kubo.“

Ten však jen zabručí, že to není pravda, že se mi něco zdá. Nechci ho tedy už déle uvádět do rozpaků, on moc dobře ví, jak na něm lpím, že kolikrát to s tou mojí mateřskou láskou přeháním, a nebýt manžela, který mě usměrňuje, asi bych se opravdu chovala jako blázen. Ale věřte mi, že nejsem. Krátce po narození nám Kubík totiž málem zemřel, proč, to tady nechci rozebírat, užili jsme si s manželem své a děkujeme pánubohu, že ho máme živého a zdravého. A tak mám o něj možná jen větší strach, jen si nějak neuvědomuji, že on tu moji přehnanou lásku a péči už nepotřebuje, že ho spíše obtěžuje. Ale vím, že mě rád, projevil to možná právě i tím, že si našel „mě před dvaceti lety“. :)

Názor psycholožky PhDr. Zuzany Malíkové

Známý pojem Oidipův komplex, syndrom, kdy syn zbožňuje svoji matku, se může projevit právě i tímto způsobem, že hledá kopii a svou partnerku pak s matkou často srovnává. Doufejme, že syn se dalšího srovnávání vyvaruje, jinak to jeho přítelkyně, byť jste si padly do oka, nemusí dlouho snášet.

Čtěte také:

Reklama