Nová animovaná komedie Za plotem - premiéra dnes 15. června - doslova nemá chybu. Možná vám přijde, že chválím dřív, než jsem stihla napsat cokoli víc, ale prostě vám musím sdělit své první dojmy z filmu.

Jestli máte pocit, že jako „dospělák“ už byste měla dát přednost jinému žánru než kreslené pohádce se zvířátky v hlavních rolích, doporučuji vám v tomto případě udělat výjimku. Pokud máte navíc možnost vzít s sebou do kina i děti, udělejte to a užijete si snímek ještě mnohem víc.

Na začátku jsem měla trochu pocit, že se jedná o podprahovou reklamu, když jedna z hlavních postav filmu mýval RJ nemůže dostat z automatu svoji oblíbenou pochoutku ,,bandůrky". Svojí mlsností si to ale nakonec zavaří u hrozivého medvěda, kterému zničí celou zásobu jídla po zimě v podobě ukradených pochoutek, jakými jsou lupínky či čokoládové tyčinky.

Koblihy jsou lepší než klacíky

RJ dostane za úkol sehnat mu do nejbližšího úplňku novou zásobu jídla, a tak mu nezbývá nic jiného, než ošálit partu zvířátek, která po zimě zjistí, že kolem jejich lesa vyrostlo velké sídliště a oni těžko seženou oříšky pro příští zimu. Želvák Verne, dosavadní vůdce lesní tlupy, díky svému ocásku, který ho nepříjemně svrbí, pozná, že jeho úmysly nejsou čisté.

Nesouhlasí, když se jeho kamarádi – veverka Hammy, rodina ježečků, skunčí drsňačka Stella a dvě vačice – vypraví do světa lidí ukrást jídlo, které mají ve svých ledničkách a spížích. Ale zezačátku ho nikdo neposlouchá. Zvířátka jsou fascinováni zcela jinou chutí potravin. V porovnání s klacíky je to totiž nepřekonatelná dobrota…


Ježkovy voči, ježkovy voči, ježkovy voči

„My jíme, abychom žili a oni žijí, aby jedli,“ vysvětluje mýval zvířátkům, kteří nechápou, proč lidé schraňují tolik potravin a bojí se, že se jim nebude líbit, když jim něco ukradnou. Nenápadná poznámka z filmu může trochu zaskočit diváka, který se právě bezmyšlenkovitě krmí popcornem či jinou pochutinou. Chlupaté potvůrky však jen upozorňují na lidský svět, který má pro ně své priority postaveny trochu podivným způsobem.

Příběh také dává velký důraz na rodinu v podobě společného soužití různých druhů zvířat. Jejich kamarádství je zde konfrontováno právě s postavou mývala RJ. Ten si postupně uvědomuje, že je důležitější, když vám někdo popřeje ´dobrou noc´, než když máte hromadu dobrot, ale jen sám pro sebe. 

Hlavní postavy filmu jsou tak roztomilé, že například jednotlivým členům ježčí rodiny i odpustíte, když asi popáté zopakují svůj oblíbený povzdech: „ježkovy voči“. Jinak jsou dialogy velice dobré. Mají smysl. Tato komedie skloubila dobré provedení v podobě trojrozměrné počítačové animace a příběh roztomilých zvířátek, které si neustále toužíte pohladit, spolu s různorodými vlastnostmi lidí.

Veverka připomíná Martina Hranáče

Veverka Hammy mi svou bezmeznou důvěrou ve své přátele a trochu ulítlým chováním nenápadně připomněla VyVoleného Martina Hranáče. Skunk Stella zase vystupuje jako velmi rezervovaná dáma, které však stačí jen pohnout prstem, aby dostala chlapa doslova na lopatky, čehož využije celá parta zvířátek, když se chce dostat k nesympatické Gladys Sharpové. Ta je velkou odpůrkyní zvířat a neváhá si pozvat na první pohled nechutného exterminátora Dwayna, který kromě příšerné přehazovačky také vlastní velký arzenál na hubení zvířat.

Lidé jsou ve filmu těmi, kteří zvířátkům nepomáhají, spíš je nenávidí. Lidská společnost je poněkud shazována drobnými poznámkami. Zvlášť ve chvíli, kdy zvířátka přicházejí k lednici, která je jakýmsi oltářem, a ve chvíli, kdy jí otevřou, je ozáří velké světlo.

Ale vám to ani tak nevadí, začínáte totiž najednou chápat, že je to jen jasná narážka na to, že díky našim plánům neustále stavět, přestavovat a vystavovat jsou zvířata těmi, na které se zcela zapomíná. Oni zůstávají paralyzováni a těmi za plotem…

Komedie Za plotem z dílny společnosti DreamWorks Animation je víc než filmem pro děti a ve spojení s úžasnými českými dabéry (např. Pavel Soukup, Jiří Štěpnička nebo Bohdan Tůma), se stává snímkem, který byste si neměli nechat ujít.
 ------------------------------------------------
Za plotem
(Over the Hedge)

Režie: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick
Hrají: V českém znění: Pavel Soukup, Jiří Štěpnička, Bohdan Tůma, Radka Stupková, Luděk Čtvrtlík, Martin Stránský
Scénář: Len Blum, Lorne Cameron
Premiéra: 15.06.2006

Co vy a animované filmy?
Který považujete za nejlepší a který byste ohodnotila jako propadák?
A co vaše děti? Který milují ony?

Reklama