Amalgámová výplň

Za dob socializmu byla naprostým standardem a zubní lékaři ji používají dodnes. Zdravotní pojišťovna ji pacientům hradí v plném rozsahu. Nezáleží, kolik kazů, případně jak velkého rozsahu lékař ošetřil. K jedné velké změně ale v roce 2019 přece jen došlo - od ledna vstoupil v platnost zákaz používání takzvaného „nedózovaného“ amalgámu. Zdravotní pojišťovny proto začaly všem pojištěnců proplácet ošetření amalgámem „dózovaným“. V čem se liší?

647490ea51514obrazek.png
Foto: Shutterstock

Nedózovaný amalgám, jímž lékaři pacientům vyplňovali zuby „na pojišťovnu“ až do konce roku 2018, je méně kvalitní než amalgám dózovaný. Existuje vysoká pravděpodobnost, že v zubu nevydrží příliš dlouho, začne se pod ním tvořit nový kaz. Navíc lze plomby v ústech po vytvrdnutí jen obtížně leštit, na povrchu korodují a po oxidaci povrchu zčernají. To ale není hlavní důvod pro jejich zákaz Evropskou unií. Problematická byla hlavně jejich příprava. Zdravotníci museli přímo v ordinaci sami ručně, případně za pomoci přístroje míchat kovové piliny se rtutí, jejíž přebytek pak sestra z namíchané hmoty vytlačovala. Tím vznikal nejen toxický odpad, ale také se v ordinaci uvolňovalo více škodlivých výparů. A protože poměr smíchaných surovin postrádal laboratorní přesnost, nebyly dostatečně kvalitní ani samotné plomby.

Proto zubaři před rokem 2019 doporučovali pacientům připlatit si za kvalitnější amalgám – dózovaný. Ten dodávají výrobci do ordinací v naprosto přesném poměru - samostatně zabalenou a přesně zváženou dávku rtuti a samostatně zabalenou odpovídající dávku kovového prášku. „Tím jsou zajištěny ideální podmínky pro přípravu kvalitního a pevného amalgámu pro zubní výplň, která je mechanicky odolná a ve srovnání s nedózovaným amalgámem mnohem méně podléhá korozi v ústech. Výplň jen nepatrně koroduje a po vytvrdnutí je leštitelná do stříbrné barvy,“ vysvětluje zubní lékař doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Dnes zdravotní pojišťovna hradí ošetření zubního kazu definitivní výplní dózovaným amalgámem všem pacientům s výjimkou dětí do 15 let a těhotných a kojících žen. U nich je použití dózovaného amalgámu možné jen ze zdravotních důvodů, kdy jiný materiál není vhodný.

Evropská unie zvažuje od roku 2030 úplný zákaz amalgámových výplní.

Bílá výplň

Nárok na její uhrazení z veřejného zdravotního pojištění máte jen při ošetření předních zubů (do trojek včetně). V ostatních případech bílé výplně jde cena, s níž byste měli být seznámeni ještě před zákrokem, z vaší kapsy.

U pacientů do 18 let věku je na stálých špičácích a řezácích plně hrazeno ošetření zubního kazu fotokompozitní výplní (tvrzená pomocí speciální lampy).

Bez omezení věkem jsou u předních zubů plně hrazeny pouze bílé výplně z chemicky tuhnoucích, tj. samopolymerujících kompozit. Ty ale zubaři nemají příliš v lásce. „Problematický je hlavně estetický výsledek. Výplňové materiály v předním úseku chrupu by se měly vzhledem co nejvíce přiblížit barevnému odstínu vlastního zubu. Samopolymerující materiály se vyrábějí ve velmi omezené nabídce barevných odstínů, navíc výplně z nich zhotovené jsou barevně nestabilní, časem tmavnou a jsou špatně leštitelné. Na jejich povrchu časem také dochází k ukládání pigmentů z čaje, kávy. Navíc samopolymerující kompozitní materiály nejsou použitelné do postranních úseků chrupu,“ vyjmenovává negativa docent Zemen.

K bílým plombám hrazeným zdravotní pojišťovnou patří i výplně ze skloionomerního cementu. Na ty mají nárok děti mladší 15 let a těhotné či kojící ženy. Jejich výhodou je, že pomáhají chránit zub před vznikem dalšího kazu. Mají ale i svá proti – kratší životnost a nažloutlou barvu.

Za bílou plombu si jako samoplátce připravte částku v řádu stokorun, ale spíše několika tisícikorun – podle toho, jak je ošetření náročné a rozsáhlé.

Zdroj informací: doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D., Všeobecná zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna

Čtěte také:

Reklama