Kdo jednou navštíví tento mlýn, určitě se sem bude chtít vrátit. U mě to tedy platí, mlýn U Veselých na Chotči má totiž svoje kouzlo, které budete chtít pocítit víckrát. Pojďte s námi na návštěvu!

Mlýn U Veselých leží na Radotínském potoce, jen kousek na západ od hranic našeho hlavního města. V minulosti tu bývalo 21 mlýnů na pouhých 20 kilometrech potoka. Jen tento jediný ale vypadá pořád jako dřív, a navíc je stále funkční. Pořád se tu může mlít mouka a v peci péct chleba, teď už jen v rámci prohlídek.

Kdy byl mlýn postavený, se přesně neví, první zmínka o něm pochází z roku 1666. Současní majitelé, rodina Veselých, ho vlastní už od roku 1776 po sedm generací. Mlýn v provozu až do roku 1951, znovu spuštěn pak v roce 1992, kdy tu byla po více než 40 letech znovu umleta mouka. A vy se sem můžete přijít také podívat!

Návštěva mlýna je velmi příjemná, dýchne tu na vás atmosféra dřívějších dob. Během prohlídky uvidíte mlýnskou technologii z první poloviny dvacátého století, malou vodní elektrárnu, pec na chleba (pekárna tu sloužila od roku 1931) a také Turistické návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho informací o obilovinách nebo mlecích kamenech. Kromě toho na vás na dvoře čeká vodník a domácí zvířata. Návštěvu si užijí nejen vaše děti!

Jak se sem dostanete?

Autem můžete zajet až k mlýnu, kde je parkoviště. Lepší je ale nechat auto v obci Choteč a projít se necelý kilometr k mlýnu. Dětem se bude líbit také u potoka hned vedle mlýna.

Návštěvní dny:

ČT + PÁ

  • 13.00 okruh expozice obilovin + mlýn s průvodcem
  • 13.00 - 17.00 otevřena expozice obilovin pro samostatné návštěvy bez průvodce

SO + NE a svátky

  • 13.00, 14.30, 16.00 okruh expozice obilovin + mlýn s průvodcem

A tady máte pro potěchu oka ještě pár snímků ve FOTOGALERII.

MAPA:

ml

Všechno o mlýně a jeho vybavení se dozvíte na www.mlyn-uveselych.cz.

Další tipy na výlet: