Proč je větrání tak důležité
Větrání je nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak se zbavit přebytečné vlhkosti v domácnosti. Jen dýcháním každý z nás vyloučí až tři litry vody za den. V nevětraných místnostech se díky vyšší vlhkosti daří plísním a roztočům, což může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a jiných nemocí. „Podstatným přínosem větrání je přívod čerstvého vzduchu. Dýcháním produkujeme oxid uhličitý. Zvýšené množství oxidu uhličitého ve vydýchaném vzduchu způsobí zhoršení výměny plynů v plicích a sníží se tím okysličování krve. To vede k ospalosti, únavě, poruchám soustředění a bolestem hlavy. Zhorší se i kvalita spánku,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.
5bfbe53707e34obrazek.png

Nová okna za vlhkost v bytě nemohou
V současné době jsou novostavby i rekonstruované objekty osazovány okenními prvky s vysokou těsností, takže vzduchová výměna mezi vnějším a vnitřním prostředím je téměř nulová. Vlhkost vzlínající ze zdiva se v nedostatečně větraných nebo vytápěných místnostech sráží na chladnějších plochách, například na oknech, a ta se takzvaně rosí. Prevencí vůči tomuto jevu je pečlivé vytápění místností v kombinaci s důsledným vyvětráním.Na jaře a na podzim doporučuji intenzivně větrat 10 až 15 minut, v létě by okna měla zůstat otevřená minimálně půlhodinu. V zimě si pak vystačíme s pěti minutami intenzivního větrání průvanem. Žádoucí je otevřít okna ráno a před spaním, ideální je krátké větrání přibližně každé dvě hodiny,“ vysvětluje Ing. Jiří Scheidel ze společnosti VEKRA. Pokud se i přes důkladné větrání a utírání orosených oken objeví v bytě v důsledku zvýšené vlhkosti plíseň, co nejrychleji ji zlikvidujte k tomu určeným přípravkem. Nikdy se nesnažte plíseň odstranit mechanicky. Její výtrusy se mohou velmi rychle rozšířit po celé domácnosti.

Vlhkoměr jako dobrý pomocník
Vliv na vlhkost vzduchu v bytě zvyšuje také například vaření bez používání digestoře a pokliček, sušení prádla v místnosti, sprchování, či velké množství květin v domácnosti. „Praktické k určení vlhkosti v bytě je používání vlhkoměru. Pokuste se udržet hodnoty vlhkosti do 50 %,“ doporučuje Ing. Jiří Scheidel. Když vyvětrání ke snížení vlhkosti nepomůže, počkejte, až se místnost vyhřeje a okna otevřete znovu. Prospěšná je i stálá teplota v bytě, ideálně 21 stupňů a prevence tvorby vlhkosti.

Kdy je orosení na oknech důvodem k reklamaci
Okno lze u výrobce okamžitě reklamovat v případě, nachází-li se orosení v meziskelním prostoru izolačního skla. „Nejčastější příčinou zmíněného jevu bývá nedokonalost hermetického uzavření meziskelního prostoru, který je obvykle naplněn vysušeným inertním plynem,“ říká Scheidel. Do meziskelního prostoru se dostane vzduch z vnějšího prostředí. Ten obsahuje vyšší množství vodních par a ty kondenzují na vnitřních stranách tabulí skla. Pokud tuto skutečnost zjistíte, jste oprávněni obrátit se na výrobce oken s žádostí o nápravu. Výrobce pak dodá nové izolační sklo a jeho servisní technik jej na místě vymění.

Tip:
V případě, že máte již starší plastová okna a problémy se  u nich množí, zvažte výměnu za nová plastová okna. U moderních plastových oken vybavených trojsklem můžete očekávat velmi dobré tepelně i hlukově izolační vlastnosti. Díky masivnímu vystužení v rámech i křídlech jsou okna stabilní a celoobvodové kování zvyšuje bezpečnost vašeho obydlí.

Rosit se okenní skla mohou i z vnější strany okna, což je však jen signálem dobrých tepelně izolačních vlastností oken. Není to tedy závada, ale důsledek proměnlivého počasí.
Rosení oken z vnitřní strany může mít hned několik důvodů. Nejčastější příčinou bývá již zmiňovaná nadměrná vlhkost v interiéru. Dalšími faktory mohou být nedostatečné vytápění nebo nevhodně umístěná topná tělesa. Ke zvýšenému rosení oken rovněž přispívají stažené žaluzie nebo dlouhé a těžké závěsy, které brání cirkulaci vzduchu.

Reklama