Mám ráda malovanou keramiku a už dlouho se mi líbí keramika z Maříže, kterou jsem občas vídala na trzích. Když jsme se tedy nedávno vydali na víkend až k hranicím do jižních Čech, neváhala jsem a s partnerem jsem navštívila také vesnici Maříž. Pojďte se tam podívat s námi!

Vesnice Maříž patří pod krásné renesanční městečko Slavonice, a nebýt keramické dílny, asi by o ní dnes nikdo ani nevěděl. Za socialismu byla ves součástí pohraničního pásma, byla obehnaná dráty a určená k likvidaci, žila zde jen jedna rodina. Po roce 1989 se tu usadil akademický malíř a sklář Kryštof Trubáček a otevřel tu svou originální keramickou dílnu. Tím se do Maříže vrátil život, alespoň v turistické sezóně.

Bohužel dnes už Kryštof Trubáček není mezi živými, ale jeho odkaz i dílna tu lidem zpříjemňují cestu dál. Přes Maříž jezdí hodně cyklistů a turistů, vede tudy turistická trasa Greenways Praha - Vídeň.

My jsme sem jeli také na kole a v Maříži jsme si odpočinuli, občerstvili se v restauraci a prohlédli si keramickou dílnu. Je to docela zážitek, a to jsme s sebou ani neměli děti, které by si to určitě taky užily. Zase by ale neujely tolik kilometrů na kole... Pak jsme totiž pokračovali ještě na Slavonice (o nich jsem psala TADY) a Landštejn (můžete si přečíst TADY). Zastávka v Maříži byla velmi příjemná, určitě vám ji doporučuju.

Možná vás trochu víc navnadí obrázky v naší FOTOGALERII:

Pozor, soutěž pro vás! Můžete vyhrát hrnek z Maříže

A pro vás tu mám něco navíc - soutěž o hrnek z Maříže! Získá ho jedna z vás. A co pro to musíte udělat? Stačí napsat do diskuse pod tímto článkem odpověď na tuto otázku: U kterých hranic leží vesnice Maříž? Ze správných odpovědí vylosuju výherkyni a dnes kolem 15. hodiny vám dám vědět, která to je. Tak hodně štěstí!

mar

Vše o Maříži najdete na www.aokmariz.cz.

Další tipy na výlet?

Reklama