Téměř tři čtvrtiny populace mají nějakým způsobem deformovanou nosní přepážku. Většina z nich to vůbec netuší, menší část trpí menšími či většími funkčními potížemi. Nejčastěji zhoršeným či obtížným dýcháním.

„Nemám vrozený problém s nosem, nejsem ani po úraze, v pubertě se mi prostě začal nos vyvíjet asi více než je třeba. V té době jsem sportovala a začaly mě omezovat obtíže s dýcháním. Kolem dvacítky jsem uvažovala o operaci, ale nakonec jsem si řekla, že už jsem se tak narodila, jsem na sebe zvyklá a nechala to být. To byl velký zlom. Až před rokem jsem byla opět nemocná a paní doktorka mě poslala  do  Všeobecné fakultní nemocnice, že by šel nos spravit a bude to pro mě mnohem lepší.

nos

Tak jsem se nakonec po deseti letech přece jenom odhodlala a přišla jsem na kontrolu. Nakonec jsem před operací. Ze začátku jsem byla nadšená, jak to bude úžasné a lepší, poslední tři dny na mě doléhá trochu stres, jak budu vypadat, že to vlastně nebudu já, už nebudu originál. Jsme na sebe s nosem zvyklí… Zároveň to beru pozitivně, celý tým je skvělý: pan primář, doktoři, sestřičky. Čekám, že to bude jen lepší a lepší. Ale ruku na srdce, kdybych se tady necítila tak dobře, asi bych vzala zpátečku. Přítel mě nejdřív strašil, jak to bude si bolet, že tu bolest nemám za potřebí… Nejsem žádná silná žena, začala jsem se bát. Ale když se přesvědčil, jak kvalitní tým tady je, že jsem v nejlepších rukou, uklidnil se, otočil, začal mi fandit a těší se, jak budu po operaci vypadat. Doufám, že se mi zlepší dýchání, protože uvnitř je můj nos atypický a stačí malá rýma k tomu, abych se v noci dusila.  Při sportu musím dýchat jedině pusou. Mám ráda sálové sporty: aerobic, pilates a z prachu, který v tělocvičnách je, jsem pořád nemocná. Moc se těším, až bude nos po operaci, protože vše bude najednou jednodušší. Vyšlápnu si na túru nebo dám delší cvičení a nebudu hned unavená. Vůbec jsem netušila, že by šlo takhle spojit zdravotní problém s estetickým.  Těším na celkovou změnu. Při příjmu jsem říkala, jak mi nesedí na mém hrbu brýle, takže další věc, kterou po operaci udělám, koupím si nějaké moc pěkné obroučky!“

P. S: Poté

nos

„Prvotní pohled na sebe samu je trochu zvláštní a první čtyři dny i psychicky náročné. Nos je taková dominanta, že změna v tváři je patrná. Musela jsem si nejdříve zvyknout sama :-). Ale teď, když už nemám otoky a modřiny, je to hezčí pohled a zlepšení dýchání je nepopsatelné. To je krásný pocit.“

nos

Jana Rolencová, 29 let, Praha

Názor odborníka:

MUDr. Radim Kaňa, Ph.D., primář ORL VFN v Praze:

nos

Pacienti, kteří podstupují operaci nosní přepážky, mají často i zjevnou deformitu zevního nosu. Oba faktory se navzájem ovlivňují. Proto je nejefektivnějším řešením provést chirurgickou úpravu nosní přepážky a estetickou korekci zároveň, operaci, která se nazývá septorinoplastika. Při jedné narkóze, tamponádě a fixaci zevního nosu se vyřeší dva problémy najednou. Funkční obtíže s dýcháním i úpravu zevního nosu. V případě obtíží (výrazně ztížené dýchání při fyzické zátěži i běžném každodenním životě, chronická rýma, bolesti hlavy) je možné se přímo telefonicky objednat na vyšetření na našem pracovišti, které se jako jedno z mála v ČR na tyto operace specializuje. Zákroky jsou schvalovány zdravotními pojišťovnami, na základě řádného zdůvodnění a schválení revizním lékařem. V takovém případě pacient zákrok a následnou péči nehradí.

Reklama