Se žalobami na zdravotnická zařízení se v poslední době snad roztrhl pytel. Například se chce soudit i žena, která tři hodiny po porodu bez podepsání reversu a proti vůli lékařů opustila nemocnici. Podle serveru idnes.cz místo toho, aby si užívala první dny mateřství, se Eva Hanzelková za Zadní Třebáně rozhodla podat žalobu proti státu. Soudit se chce kvůli rozhodnutí soudu v Berouně. Ten jí hrozil odebráním syna, pokud se nevrátí zpět do porodnice.

Od začátku těhotenství měla Eva Hanzelková jasno. V porodnici setrvá jen nejnutnější dobu. Informovala o tom i lékaře. V pátek dopoledne porodila zdravého syna Miroslava. Tři hodiny poté se rozhodla nemocnici opustit. Podle Hanzelkové primář novorozence prohlédl, a protože nebyly žádné problémy, chtěla novopečená matka odjet domů.

Nemocnice nepochybila
Podle ředitele nemocnice Tomáše Jedličky se jí lékaři snažili rozhodnutí rozmluvit. Upozornili ji na možná rizika komplikací po porodu. Neměli však právo ženu násilím držet, přestože uvedla, že má zajištěnu péči u dětské lékařky v místě svého bydliště. Podepsat revers, potvrzení, že odchází na vlastní žádost, ženě ale neumožnili. Podle ředitele Jedličky to bylo to příliš brzy po porodu.

Když nemocnice zjistila, že zmiňovaná dětská lékařka je na dovolené, informovala o tom sociální odbor v Berouně. Právě ten si u soudu vyžádal předběžné opatření o předání dítěte zpět do nemocnice.

Připadá vám, že žena návratem do nemocnice utrpěla takovou újmu, že by se měla soudit? Je nutná žaloba? Nechce jen rodička získat finanční odškodnění? Bylo skutečně novorozeně v ohrožení? Měla na to nemocnice právo?

Reklama