Se žalobami na zdravotnická zařízení se v poslední době snad roztrhl pytel. Například se chce soudit i žena, která tři hodiny po porodu bez podepsání reversu a proti vůli lékařů opustila nemocnici. Podle serveru idnes.cz místo toho, aby si užívala první dny mateřství, se Eva Hanzelková za Zadní Třebáně rozhodla podat žalobu proti státu. Soudit se chce kvůli rozhodnutí soudu v Berouně. Ten jí hrozil odebráním syna, pokud se nevrátí zpět do porodnice.
Od začátku těhotenství měla Eva Hanzelková jasno. V porodnici setrvá jen nejnutnější dobu. Informovala o tom i lékaře. V pátek dopoledne porodila zdravého syna Miroslava. Tři hodiny poté se rozhodla nemocnici opustit. Podle Hanzelkové primář novorozence prohlédl, a protože nebyly žádné problémy, chtěla novopečená matka odjet domů.
Nemocnice nepochybila
Podle ředitele nemocnice Tomáše Jedličky se jí lékaři snažili rozhodnutí rozmluvit. Upozornili ji na možná rizika komplikací po porodu. Neměli však právo ženu násilím držet, přestože uvedla, že má zajištěnu péči u dětské lékařky v místě svého bydliště. Podepsat revers, potvrzení, že odchází na vlastní žádost, ženě ale neumožnili. Podle ředitele Jedličky to bylo to příliš brzy po porodu.
Když nemocnice zjistila, že zmiňovaná dětská lékařka je na dovolené, informovala o tom sociální odbor v Berouně. Právě ten si u soudu vyžádal předběžné opatření o předání dítěte zpět do nemocnice.
Připadá vám, že žena návratem do nemocnice utrpěla takovou újmu, že by se měla soudit? Je nutná žaloba? Nechce jen rodička získat finanční odškodnění? Bylo skutečně novorozeně v ohrožení? Měla na to nemocnice právo?
Nový komentář
Komentáře
Lindaa: to sú už podľa mňa extrémy, po operácii ťa tiež nepustia hneď domov a je nutná určitá doba byť hospitalizovaný. Nie som dr. tak netuším prečo sa po porode leží 3 dni v nemocnici, po CR 5 dní, ale určite to nejaký význam má. Keď som ležala v porodnici ja, bolo novoroz. odd. plné, ale ani napriek tomu sa nesnažili niekoho prepustiť skor. Holt ženské ležali na gynde no
.A nesťažovali si, a žiadna to nedala do telky. Možno by bola nejakú kačku vysúdila a nemocnica by si urobila reklamu
že?
Este som zabudla dodat ze u nas ma zena narok na 1 navstevu PA po porode, ja kedze som vo VoZP som narok nemala
Suzanne: Ano, v Anglii pustaju domov par hodin po porodu, ale kazdy den navstevuje matku a dieta PA s dr. kvoli kontrole. Mojej setre to napr. nevyhovovalo, radsej by bola zostala pod dozorom lekarov v nemocnici, nakolko bola dokonca prvorodicka a tak male miminko nevedela poriadne ani drzat.
Lindaa: A v těch nemocnicích by ještě měla být služba pro sloužící lékaře, kdyby se jim něco stalo....
často se tu v diskuzi objevilo, že lhala o tom, že má zajištěnou pediatričku. Proč myslíte, že lhala? Když ji chytly bolesti, tak to vzala nejdřív oklikou před pediatra aby jí nahlásila, nikam neodjíždět já jdu rodit? podle mě dohodnuté byly, ale třeba porodila v jiný termín, než původně myslela a nenapadlo jí, že si dr. vezme dovolenou.
OlgaMarie: Nemocnice zřejmě potřebovala reklamu.
Mamina má právo se svobodně rozhodnout.Jestliže bylo mimčo v pořádku a ona také je jen její věc jestli odejde. Mám takové tušení že pojišťovny nechtějí proplácet krátké pobyty-aspoň něco v tom smyslu říkaly sestřičky když jsem v nemocnici ležela. Co je mi ale do pojišťovny ,přeci tam nebudu vegetovat když mi nic není.
Lindaa:
Jak se má občan naučit být zodpovědný sám za sebe,když mu v tom někdo nebo něco stále brání.A újmu utrpěla medializací.Kdo případ nahlásil do TV?
Doma rodit se nedoporucuje, ze je to hazard - OK s tím souhlasím. Najít nemocnici kde provádí ambulantní porod se rovná zázraku. A jít domu pár hodin po normálním porodu (pokud jsou oba v porádku) jak vidno lze pouze pres mrtvolu lékare. A pritom nemocnice a pojistovny porád brecí, ze nemají peníze. A KDE JE LOGIKA????? To uz muzou zacít hospitalizovat tehotné na celých 9 mesícu - vzdyt se muze neco stát, a co treba zlomenina zeber - mohli by propíchnout plíce atd. To bychom nepotebovali bydlení, ale mohli bychom vsichni rovnou bydlet v nemocnicích se 24-ti hodinovou lékarskou sluzbou, protoze co kdyby se náhodou nekdy neco stalo???? Jasne lékari dneska umejí zázraky, ale obcas mám pocit, ze cím víc umejí tím víc blbnou.
Meander: myslíš, že to platí i pro takhle větší děti? nopediatra už máme jinýho, ale stejně žádnej neslouží nonstop
Takže s dětma můžeme být doma jen tehdy, máme-li pediatra, ke kterému sme se nahlásili, ve službě a pak zas musíme do špitálu, co kdyby se dětem něco stalo.
Chudák matka- těsně po porodu se dohadovat s aparátem
. Otřesné způsoby!!!!
Potřebovali by proplesknout (doktor, sociálka, soudce).
spetulka: to ti můžu říct, proč nenechala podepsat reverz - protože matka má po porodu změněny rozhodovací schopnosti
šája: to tě paměť šálí, metabolické vady se nabírají až poté, co začne dítě dostatečně pít (druhý, ale spíš třetí, čtvrtý den), dřív to vcelku nemá smysl, TBC se očkuje NEJDŘÍV 4. den po porodu a na pupečníku se kontroluje maximálně tak utažení smyčky. Žloutenka se taktéž objevuje spíš až druhý, třetí den, ne ten první.
Co jsem byla domluvená u druhého děcka na ambuporodu se svojí pediatričkou, tak ta byla názoru, že netřeba hysterčit a pokud budu propuštěna v pátek až neděli, tak stačí, že v den propuštění nemocniční pediatr dítě uzná zdravým, přes víkend na něj koukne porodní asistentka a za pediatričkou si skočím až v pondělí
Jinak nemocnice nemá právo zadržovat zdravé dítě proti vůli rodičků, to by mohla pouze tehdy, pokud by dítě v bezprostředním ohrožení života a byla nutná neodkladná péče. Takže nemocnice udělala správně, že ženu nezadržovala, byť tím, že si nechtěla nechat podepsat reverz, pochybila. Ovšem že následně bonzla policii, že jim domů proti vůli lékařů odešla matka s novorozencem a že to může mít bezprostřední vliv na zdraví pacienta, tak to mi tedy košer nepřijde. Zvlášť když nemocnice bezelstně přiznala, že tak vlastně činí pokaždé, když pacient využije svého zákonného práva a odejde z nemocnice dřív, než se líbí lékaři.
Mánička: jenže to je právě ono-ty bys neměla odvahu ohrozit svoje dítě a tu dobu v porodnici bys absolvovala. Navíc jak už jsem psala, ne všechny komplikace laik odhalí včas a může to napáchat pořádnou paseku
. Nicméně proč nenechali podepsat revers mi taky není absolutně jasný
Myslím, že ta maminka jednala velice sobecky, jí se nechtělo být v porodnici, a na dítě se vůbec neohlížela. Nevím jaký uvedla důvod svého odchodu (nebo spíš útěku), ale je divné že není schopna obětovat pro své dítě pár dní mimo domov, nicméně matka zodpovídá za své dítě, a pokud se tak rozhodla, měla to nemocnice respektovat, a ne organizovat drastický přesun zpět na náklady nás daňových poplatníků. Nakonec z toho matka ještě vysoudí značnou částku za morální újmu.
spetulka: tak to každopádně
Ono ani těch 72 hodin není samospasitelných. Já bych z porodnice dřív neodcházela (páč to byla na dlouho poslední šance užít si servisu a nemuset v podstatě nic, kromě kojení a přebalení), ale argumenty, že dítěti se "může něco stát" jsou na
. Zrovna moje zdravé dítko, které bylo v porodnici o den dýl než muselo (já nebyla včas OK) mělo druhý den po propuštění zástavu dechu ve spánku
.
Nyotaimori: Taky si myslim
Vivian: s 121. souhlasím, ale bohužel podle mě to předpokládá informovaného pacienta, který je seznámen s možnými následky a je ochoten je opravdu bez dalšího nést sám na sobě, ne že pak se bude ohánět tím, že něco podepsal ve vyhraněné situaci a za normálních okolností by to neudělal....
No tak Islad, Finsko a Švédsko jsou země, kde se hodně rodí doma - a vida, úmrtnost je tam nižší, než u nás, v našem porodnictví je to také díky tomu, že se hodně porodů provádí císařským řezem.