Málokterý zámek je tak známý jako Hluboká, skoro každé dítě ho na fotkách pozná. V létě není u zámku k hnutí - davy turistů proudí po nádvoří, před zámkem i ve skleníku a také na prohlídky se čeká dlouho. Přesto, jestli budete někde poblíž, stojí návštěva Hluboké za trochu nepohodlí.

Asi nemá smysl psát tady o dlouhé historii zámku, tu si můžete najít v každé encyklopedii. Stačí napsat jen to, že současná podoba zámku není původní, zámek byl naposledy přestavěný v letech 1840–1871 podle novogotického stylu, je podobný anglickému zámku Windsor. Původně zámek nebyl úplně bílý, byl krémový, tak jako teď. Nedávno byla opravená celá fasáda, takže zámek dostal původní barvu.

Zámek je spojen hlavně s rodem Schwarzenbergů, ti se starali nejen o zámek, ale také o rozkvět městečka. Mimochodem v roce 1907, kdy kníže Adolf Josef Schwarzenberg slavil zlatou svatbu s manželkou Idou, byla Hluboká císařem povýšena na město. Hlubočáci jsou na to pyšní, běda tomu, kdo se opováží říct, že je to vesnice!

Na Hluboké jsem vyrůstala, z balkónu a oken jsme měli krásný výhled na zámek. A často jsme tam chodili, hlavně do parku na procházky (a to nepočítám každodenní cesty ze školy). Objevili jsme tam zákoutí, která asi běžný návštěvník nenajde. A tak tu pro vás mám pár tipů – snad tam nebude tolik lidí a vám by se tam mohlo líbit.

Pár zajímavostí...

  • Až půjdete na Hlubokou, všimněte si na mnoha místech jednoho pole erbu Schwarzenbergů, je třeba na klice vstupních vrat nebo na štítech kamenných lvů u oranžerie. Na erbu je krkavec, který klove oko Turkovi. Schwarzenbergové si tam tento motiv dali poté, co kníže Adolf v roce 1598 porazil Turky u pevnosti Raab.
  • Zajímavé je jezírko s ostrůvkem v zámeckém parku, na ostrůvek vede most, kolem se sklánějí vrby a na vodě kvetou lekníny. A taky tu žijí užovky.
  • Nedaleko zámku na kopci na louce najdete trkač, jakousi vodárnu, kam byla přiváděna voda z řeky, aby zásobovala zámek.
  • Kdybyste někdy byli na Hluboké, zajděte i na židovský hřbitov. Je to nenápadné místo u Munického rybníka. Ale o tom zase až příště...

Na Hluboké je opravdu krásně. Každý si tam najde to, co se mu líbí. Podívejte se do naší FOTOGALERIE:

Další tipy na výlet:

Reklama