Rozhovor s kadeřnicí Dášou Bajerovou o tom, proč na sebe ženy v kadeřnickém křesle prozradí téměř vše a kadeřník musí být současně tak trochu i psychologem, i o tom, co máte udělat se svými po létě vysušenými vlasy.

hair

S kadeřnicí Dášou jsem se seznámila přes kamarádku, která mě pokaždé překvapí nějakým novým účesem. Extravagantním, ale nesmírně slušivým. Ona je přesně ten typ, který podobné úlety umí a může nosit. Člověk by řekl, že navštěvuje nějaké nóbl vlasové studio, kde pracují samí mladí kreativci, kteří na nás zkouší všelijaké experimenty, ale když vidíme účet, protočí se nám panenky.

Chyba lávky, kamarádka si našla kadeřnici, která je neméně kreativní a peněženku vám rozhodně nezruinuje. Řekla jsem si, že už potřebuji kadeřnici jako sůl. Nechám se ostříhat, a při té příležitosti Dášou Bajerovou vyzpovídám. Vždyť kadeřnice je něco jako zpovědník, okamžitě k ní pojmeme důvěru a bavíme se s ní, jako bychom ji znaly léta. Takže první otázka se přímo nabízela.

Čím si vysvětlujete, že jakmile žena usedne do kadeřnického křesla, řekne vám na sebe všechno?
Já nevím (směje se), možná je to tím, že jsou před námi tak trochu obnažené. To nemyslím doslova samozřejmě, ale musí k nám mít důvěru, dotýkáme se jich, myjeme jim vlasy, masírujeme hlavu. Možná je to uvolní a přijdou na jiné myšlenky. Asi to tak bylo vždycky, že se v kadeřnictví probralo kde co. Muži, děti, práce, domácnost. Ale pokud nezačnou hovor samy, na nic se jich nevyptávám.

Kadeřník musí být i dobrý diplomat. Když za vámi přijde žena s obrázkem účesu, který vůbec nesedí jejímu typu, kvalitě vlasů apod. Jak z toho vybruslíte?
Snažím se to s ní probrat a v klidu vysvětlit, co by to obnášelo. Co je v mé moci a co ne. Pokud trvá na svém, musím ji upozornit na rizika. Je to její hlava, ona se bude muset o účes starat a udržovat ho. Já jenom stříhám a barvím.

Už některá váš účes reklamovala?
To se mi naštěstí nestalo.

Vidím, že rozhodně nepatříte mezi tzv. kovářovy kobyly...
To byste se někdy divila. Sebe člověk odkládá až na poslední místo. Napřed zákazníci, rodina a pak teprve já sama. Ale snažím se vypadat dobře, je to moje vizitka.

Zkoušíte experimenty i na sobě?
Mám ráda změnu, to nepopírám, ale zase tak moc neexperimentuju.

Trpíte profesionální deformací a sledujete účesy žen na ulicích?
To by snad nebylo ani možné nesledovat. A můžu vám říct, že se mi někdy otáčí nůžky v kapse. Někdy by měly ženy dostávat pokuty za to, že se na ně musíme dívat. Už je to podstatně lepší, ale pořád mají velké rezervy. Mám pocit, že o sebe stále málo dbají.  Zvláště mladé maminky na mateřské. Jako by si říkaly, že už mají chlapa jistého a nepotřebují o sebe pečovat. A to je strašná škoda.

A nebude to třeba tím, že šetří?
To bych neřekla. Vídám ženy, které mají dlouhé umělé nehty, které také nejsou zrovna nejlevnější, ale vlasy neupravené. Já bych na to šla spíš obráceně.

Co říkáte radikálním změnám image?
(Úplně se rozzářila.) To mě baví, já ráda experimentuji, a když je zákaznice odvážná a chce jít do toho, jsem ve svém živlu.

Většinou mají ženy představu, ale když to nechá zákaznice na vás?
V každém případě mi musí vysvětlit, co od účesu očekává, kolik času mu je ochotná věnovat, jak razantní změnu chce. Pak jí řeknu, jakou mám  představu já, a nějak to skloubíme dohromady. Třeba jako teď s vámi. Původně jste to chtěla nechat delší, v podstatě jen oživit původní střih, aby účes nestál moc práce, protože nemáte čas. A to si trochu protiřečilo. Kratší účes má vždycky větší švih a nepůsobí tak unaveně. Já jsem vám řekla svůj návrh, a nakonec jsme se shodly.

Stříháte i muže?
Samozřejmě. Muži sem chodí dost často. A to byste nevěřila, jak odvážné účesy si nechají někdy vytvořit. Třeba můj osmnáctiletý syn je úplný maniak. Už odmalička. Vždycky se vyřádíme na konci školního roku, aby moc neprovokoval. Pro vysvědčení si jde s obarvenou hlavou, letos jsem mu udělala geparda a přes prázdniny to odroste a do školy jde zase jako spořádaný chlapec.

Máte většinou pravidelné zákaznice. Jak přistupujete k úplně novým?
Vždycky je jednodušší stříhat někoho, koho už znám. Takže k nové zákaznici přistupuji velmi obezřetně a snažím se ji nejprve poznat.

Jak se máme starat o vlasy teď v zimě?
Vlasy jsou po létě hodně vysušené, takže je potřeba jim dodat hydrataci. Zvláště konečkům. Ty jsou nejvíc namáhané a oslabené. Už v běžné síti se dají koupit profesionální přípravky, které je vrátí do kondice.  

Účes byl hotov k mé spokojenosti a na Dášu už čekala další zákaznice. Příště si možná troufnu na větší odvaz, teď už vím, že jí můžu věřit. Díky za super účes a za rozhovor a připište si mě ke stálým zákaznicím!

Reklama