Anglikánská církev chce mít ve svých řadách pořádek nebo se o něj aspoň pokusit, proto se rozhodla, že zavede registr, kam se budou zapisovat všichni kněží, který žijí nemravným životem nebo jsou z něj alespoň podezřelí. Pokud se tento návrh schválí, budou obšourníci zapisování už od března příštího roku.

 

Nějak se však nemohu zbavit pocitu, že je to svým způsobem zasahování do soukromého života zaměstnanců církve a je to podle mě dost na hranici zákona. Chápu, že církev chce po svých kněžích mravní bezúhonnost, ale nemůže je přece někde vypisovat, když se jim to náhodou nepovede dodržet. Přece jenom, jsme jenom lidé a hřešit máme v přirozenosti naší povahy.

 

Dost by mě zajímalo, jakým způsobem to chtějí provádět. Na každé diecézi bude vyvěšen papír s dlouhým seznamem knězů, kteří prováděli „techtle“ a možná i „mechtle“? A za co všechno se kněz na takový seznam dostane? Jako hlavní prohřešky se uvádějí sexuální obtěžování, zneužívání děti a dokonce i cizoložství.

 

Zneužívání dětí chápu, za to bych pánům nemravům udělala mnohem víc než je jen vypsala na nějaký kus papíru. Sexuální obtěžování? No, přiznejme se dámy, že občas jsme trošku přecitlivělé a všechno si moc bereme. Navíc, anglikánští kněží nemají celibát, takže u nich to může být pouhé namlouvání partnerky. A promiňte, ale cizoložství? To je snad na svědomí každého člověka, zda si odskočí vedle k sousedům nebo ne. A kolik je potřeba důkazů na to, aby se na patřičnou listinu dostal?

 

V takovémto případě budou jasně mluvit dvě strany proti sobě a čert, aby se v tom pak vyznal. Navíc, je velmi pravděpodobné, že brzy by se na takovou listinu mohl člověk dostat jen proto, že se otočil za ženou s velkým výstřihem a krátkou sukní. Možná by si měli anglikánští výše postavení kněží rozmyslet, zda tu nehrozí velké nebezpečí toho, že by se na seznamu brzy objevili i oni. ;)

 

Co si myslíte o tomto nápadu? Jak by se vám líbilo, kdyby se vaše jméno objevilo na nějaké takové listině? Myslíte si, že na tohle má anglikánská církev právo? Je tento přístup k celé věci v pořádku? Řešila byste tyto morální přestupky nějak jinak?

Reklama