Syndrom náhlého úmrtí kojence postihuje děti do jednoho roku. Nejvíce jsou ale ohrožení kojenci ve věku dvou až čtyř měsíců. Zdravé dítě je uloženo do postýlky, ale během spánku se mu náhle zastaví dech a umírá. Tento syndrom je nejen postrachem všech novopečených rodičů, lámou si nad ním hlavu i pediatři. Nedávno se jim ale podařilo poodkrýt roušku tajemství.

 

Je již známo, že některé faktory riziko syndromu náhlého úmrtí ovlivňují. Jsou jimi například nízká porodní váha, kouření v těhotenství, roční období nebo poloha kojence při spánku. U nás SIDS postihuje jedno dítě z osmi tisíc. Příčiny úmrtí jsou ovšem dosud neznámé.

 

Tým britských lékařů a patologů již pravděpodobně odhalil jeden ze spouštěčů. U více než poloviny kojenců, kteří se stali obětí SIDS, se objevili nebezpečné bakterie, například stafylokokus aureus. Dítě tedy nejspíš nebylo tak zdravé, jak se zdálo, ale trpělo skrytým zánětem dýchacích cest nebo trávicího ústrojí, který měl velmi rychlý průběh a byl zřejmě příčinou zastavení dechu. Toto odhalení ovšem může být jen špičkou ledovce.

Reklama