Máme tu jaro a s ním konečně ideální čas na výlety. Co třeba navštívit nějaký hrad? Karlštejn, Křivoklát nebo Kost zná asi každý, ale byli jste už někdy na Krakovci? Ten opravdu stojí za vidění.

Hrad Krakovec leží asi 15 km od Rakovníku ve stejnojmenné obci. Je to zřícenina hradu, který vznikl v době vlády Václava IV. nejspíš v letech 1381 až 1383. Nechal si ho postavit králův oblíbenec Jíra z Roztok a hrad tehdy patřil k luxusním sídlům, měl až 27 místností! Bývala tu také nádherná kaple s arkýřovým presbytářem a dřevěný most, nyní nově postavený v letech 2001 až 2005.

krak

Krakovec je ale zajímavý nejen tím. Je známo, že tu v roce 1414 pobýval mistr Jan Hus, než 16. října 1414 odešel na koncil do Kostnice, kde byl 6. 7. 1415 upálen. Na louce pod hradem byla v roce 2011 umístěna socha sedícího mistra Jana Husa, udělal ji sochař Milan Vácha.

Další zvláštností na Krakovci je dřevěný most, vlastně jediný přístup k hradu. Není to žádná replika původního mostu, ale jeho návrh byl inspirován stavbou dřevěných konstrukcí v pozdním středověku. Most je z tvrdého dřeva a je vyrobený speciální metodou, aby dlouho vydržel. Ten předchozí tu stál pouze 17 let.

krak

My jsme na Krakovec zavítali před několika lety, když byly děti menší - Maruška chtěla vidět, kde bydlela filmová Leontýnka. Na Krakovci se totiž natáčel pohádkový muzikál „Ať žijí duchové!“ (kromě toho také některé scény z pohádky „Princ a Večernice“). A mě zase zajímalo, kde žil mistr Jan Hus.

Do obce se dá normálně dojet autem, které můžete zaparkovat nedaleko hradu u hospody. Pak už je to jen kousek k dřevěnému mostu, pohodlně se sem dostanete i s kočárkem. Na nádvoří si pak můžete celou zříceninu projít a zdržet se, jak dlouho chcete. Dozvíte se tam hodně o historii hradu. Vstupné je symbolické, další body pro Krakovec.

A co třeba nějaká pověst? I tady ji mají. Prý na místě dnešního hradu kdysi stálo bájné hradiště knížete Kroka. Možná i proto se Krakovec jmenuje Krakovec.

Hrad si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII (klikni na fotku):

Otvírací doba hradu:

  • 1. 3. až 30. 4. a 1. až 31. 10. so, ne a svátky: 10-12 a 13-16 h
  • 1. až 31. 5. a 1. až 30. 9. so, ne a svátky: 9-12 a 13-17 h
  • 1. 6. až 31. 8. denně mimo pondělí: 9-12 a 13-18 h

Více na: www.hrad-krakovec.cz

Krakovec najdete ZDE (mapa).

krak

Zdroj a fotky: archiv hradu a autorka

Další tipy na výlet:

Reklama