11. ročník mezinárodní soutěžní výstavy scénografie a divadelní architektury

14.–24. června 2007 / Průmyslový palác, Výstaviště Praha

 

V Praze, 15. května 2007 – Holešovické Výstaviště i ulice pražského centra se přesně za měsíc stanou na deset dní jednou velkou divadelní scénou. Od 14. do 24. června se v metropoli odehraje Pražské Quadriennale - největší světová přehlídka scénografie a divadelní architektury. Pořadatelé ujišťují, že nepůjde o žádné statické prezentace!
I proto se každý den v hlavním městě odehraje nejméně čtyřicet živých představení, performancí, výtvarných instalací, site-specific projektů, (audio)vizuálních show, přednášek anebo workshopů. Jakých? Na diváky čeká například ladný tanec na lžíci bagru, útok padesáti performerů na chodce v pražských ulicích reflektující spojeneckou invazi v Iráku, šestnáctihodinové představení mezinárodní skupiny umělců na Staroměstském náměstí, jež je na samé hranici fyzické výdrže aktérů, anebo babičky a dědečkové usazení na židlích v šestimetrové výšce na fasádách různých budov v centru Prahy a věnující se svým každodenním činnostem… Průmyslový palác bude přístupný veřejnosti od 15. června.

  

11. ročník Pražského Quadriennale je rozdělen do tří základních výstavních linií: Sekce národních expozic, Studentské sekce Scenofest a Sekce architektury a technologie, dále doprovodného programu v Průmyslovém paláci a projektu Praga Theatralis, který zahrnuje všechny akce a programy v pražských ulicích a divadlech.

 

Během deseti dnů, po které se Quadriennale koná, se návštěvníci seznámí s aktuální divadelní tvorbou ze všech koutů světa. V letošním roce se do výstavních části PQ přihlásilo rekordní počet 55 zemí. Pořadatelé PQ očekávají rovněž rekordní účast 5 000 akreditovaných divadelních profesionálů a studentů z celého světa.

Nejrozsáhlejší z programových částí je však
Sekce národních expozic. Každá země  dostala prostor pro prezentaci svých nejlepších scénografů a divadelníků. PQ 07 tentokrát záměrně nestanovilo jednotné téma. Pořadatelé vyzvali státy a jejich národní kurátory, aby sami zvolili a zpracovali téma, které je specifické a charakteristické pro současné divadlo jejich země. 

Sekce představí divadelní trendy, kostýmy, loutky či rekvizity svých souborů a divadel. Stejně jako v minulých ročnících očekávají pořadatelé gejzír originálních nápadů – vztahuje se to také na samotné instalace a koncepce národních stánků. Nejlépe hodnocená expozice získá Zlatou trigu, hlavní cenu Pražského Quadriennale. Českou republiku v této sekci zastupuje projekt divadla bratří Formanů.

 

U příležitosti Pražského Quadriennale se koná i několik doprovodných výstav. V Obecním domě bude již od 16. května k vidění výstava František Tröster – Básník světla a prostoru, představující celoživotní dílo jednoho z nejslavnějších českých scénografů. 


Pražské Quadriennale se v české metropoli koná od roku 1967, v letošním roce tedy oslaví 40 let od svého prvního ročníku.

Tisková zpráva

 

Byly jste se někdy na Quadriennale podívat?
Já se musím pochlubit, že jsem tam dokonce i několikrát vystavovala a žádný ročník si pochopitelně nenechám ujít jako divák.
Je dobré být v obraze.

Reklama