„Kupovali jsme štěňátko maltézáčka pro dceru. Neměli jsme v plánu chodit s ním po výstavách, a tak jsem se ozvala na inzerát jedné paní, která je prodávala levněji. Byla velmi ochotná a pejska nám sama přivezla až k nám na benzínku. Že prý má zrovna cestu kolem. Byl úžasně roztomilý, tak maličký a hodňoučký, pořád pospával. Jenže jsme se z něj neradovali dlouho. Za tři dny nám umřel a prodejkyni jsme se už nedovolali. Jen odepsala, že jsme se o něj nejspíš špatně starali,“ vzpomíná na neblahou zkušenost Mirka (37), která tak koupí levnějšího domácího mazlíčka neušetřila.
Podobných příběhů bohužel existuje nespočet. Na vině jsou takzvané množírny, tedy chovy, kde množí psy nebo kočky ve velkém, ale v nevyhovujících podmínkách, bez dostatečného a kvalitního krmení nebo veterinární péče a také s absencí jakékoli socializace. Jen za účelem zisku z prodeje mláďat.
Foto: Shutterstock
„Množitel je pragmatický člověk, umí si to spočítat a produkuje štěňata čistě za účelem zisku. Tomu podřizuje vše kolem. Pořídí si levně několik fen a jednoho psa. Ideálně malé a módní plemeno, za které může inkasovat co nejvyšší cenu. Zároveň toto plemeno nevyžaduje moc jídla, péče ani pohybu. Vyhradí jim minimální prostor, pořídí levné krmivo a byznys může začít. Pak už jen stačí nafotit štěňátka a umístit inzerát na některém z hojně navštěvovaných inzertních webů,“ popisuje běžnou praxi Zuzana Važanová, která se zabývá výchovou, výcvikem a socializací štěňat, a zároveň se i snaží v této problematice o osvětu.
Proč nekupovat štěně nebo kotě z množírny?
Můžete si domů přinést fyzicky nebo psychicky narušené zvíře. „První týdny života štěněte ovlivní celý jeho další fyzický, zdravotní i psychický vývoj. Jeho zdraví je ovlivněno nejen výživou a péčí, které se štěněti dostane od chovatele, ale i zdravotním stavem a výživou matky už během těhotenství. Štěňata navíc dědí povahu a vzhled svých rodičů, a v prvních týdnech se od nich učí, jak se chovat k lidem i psům,“ vyjmenovává Zuzana Važanová negativa, která si mládě ze špatného odchovu může odnést.
Zvíře vám může zemřít nebo brzy onemocnět. „Štěňata mohou mít různé zdravotní problémy, jako je začervení, kýla a další. Štěně také pravděpodobně nebude socializované, a i když bude množitel tvrdit, že je staré 8 týdnů, je dost možné, že mu bude teprve 5 až 6 týdnů. Očkování obvykle těmto štěňatům také chybí,“ popisují neblahé zkušenosti se zvířaty od množitelů odborníci ze spolku Psí šance.
Nemáte žádné záruky. Jestliže si štěně koupíte u prověřeného chovatele, víte, kam se v případě problémů obrátit. Jak ale budete hledat množitele, který mění telefonní čísla i identitu jako na běžícím páse?
Nemusíte mít černé svědomí. Koupí štěněte nebo kotěte od množitelů, kteří chovají zvířata jen kvůli zisku a v otřesných podmínkách, se v samém důsledku podílíte na týrání. Sice jedno zvíře zachráníte (pokud přežije), ale podporujete tyrana v dalším fungování. „Množitel se psům nevěnuje, nebere je na výlety a procházky, nehraje si s nimi a nevytváří si k nim vztah. Často je zanedbaná péče o srst, psi mají přerostlé drápky a zničené zuby. Víc psů produkuje víc nepořádku, takže psi jsou ve vymezeném prostoru s minimální údržbou. Kdo by to taky pořád uklízel? Věk dožití takovýchto psů je nízký kvůli nedostatečné výživě a zdravotní péči, a díky únavě z neustálých porodů. Fen se jednoduše zbaví v okamžiku, jakmile přestanou rodit štěňata. Není neobvyklé ani bití a týraní těchto psů a štěňat, protože jejich potřeby jsou množitelům jenom na obtíž,“ shrnuje Zuzana Važanová.
Zároveň ale upozorňuje, že množitel se někdy může skrývat i za štěňaty s průkazem původu (PP): „Množírnou může být chov psů bez PP, ale i chovatelská stanice. Záleží na tom, kolik psů se tam nachází, jaké je jejich zdraví, vzhled a kvalita života.“ Tomu se dá předcházet jediným způsobem – osobní návštěvou.
Vše si ověřte na vlastní oči
Skutečný milovník psů nebo koček má svá zvířata rád, takže mu záleží i na tom, kdo si je odveze. Proto nebude mít problém pozvat vás do své chovatelské stanice a vše vysvětlit, s péčí poradit. Nenechte se proto nachytat na jakékoli výmluvy podvodníků.
„Pokud chcete koupit štěně na základě inzerátu, nesvolte s předávkou na benzínové pumpě nebo na nádraží. Zajeďte se podívat na chov a na matku štěňat, v klidu si promluvte s chovatelem o povahových vlastnostech rodičů, o zdravotních problémech, které můžete u daného plemene očekávat. Na internetu si také můžete předem porovnat cenu, za jakou se prodávají „papírová“ i „nepapírová“ zvířata. Budete častokrát překvapeni. Při koupi žádejte ke štěňátku očkovací průkaz, kde jsou všechna očkování potvrzena veterinárním lékařem a doklad o odčervení. A hlavně nezapomeňte po zabydlení v novém domově štěňátko seznámit s jeho veterinářem, který jej prohlédne a případně provede nezbytné preventivní úkony,“ doporučuje Státní veterinární správa.
Zdroj informací: Zuzana Važanová - Výcvik psů Praha, Státní veterinární správa ČR, Psí šance, respondentka redakce Mirka
Nový komentář
Komentáře
Jestli má pes jasný nebo nejasný původ je mi úplně jedno. Já mám svého psa ráda a měla bych ho ráda, ať má jakýkoliv původ. Ani nedokáži popsat, jak velký strach jsem prožívala, když se mi jednou zatoulal.... Brečela jsem a myslela jsem si, že už ho nikdy neuvidím. Naštěstí se pak vrátil a já vám řeknu, že mi to udělalo opravdu radost. Hned jsem mu ale koupila lokalizační přívěsek. Vybrala jsem přívěsek https://www.armodd.cz/armodd-itag-cerny-bez-loga--airtag-alternativa--s-podporou-apple-find-my--najit/ , který mi ho příště pomůže rychle najít.
Jsem proti množírnám ale jsem taky proti odsuzování lidí, kteří si koupí štěně "bez papírů". Před dvaceti lety jsme koupili štěně labradora. Jistě, nebyla taková osvěta Dcera si ho vymodlila, sehnala na inzerátu, dvakrát jsme rodinu navštívili. Matka štěňátek byla překrásná ale neměla PP, protože byla vyšší než standart. Byl to její první a poslední vrh. Tenkrát to veterináři doporučovali jako prevenci. Já zas nechtěla chodit po výstavách a pod. Pes naši rodinu neskutečně obohatil. Doteď mi tečou slzy při vzpomínkách.