5a7afa1f0b119obrazek.jpg
Milovníci historických památek, stejně tak jako lovci krásných snímků budou jako v ráji. Podívejte se, jak nádherný tento hrad je. Jak se pyšně tyčí na vysoké skále, už jeho název je ve znamení síly -  jméno hradu pochází z piktského slova dun, které znamená místo síly. Dramatický vzhled podtrhuje 50 metrů vysoký strmý útes, který padá do ledové mořské vody. Hrad je i dnes přístupný pouze po úzké a strmé pěšině, vedoucí k hradní bráně.
5a7afa2ceef1bobrazek.jpg
 
Dnes je to impozantní zřícenina, ale jeho sláva neutichá ani dnes. Hrad vždy byl výjimečný svou strategickou polohou. Nejspíš vznikl na základech původního opevnění. Dochované budovy, které si dnes můžete prohlédnout, pocházejí až z 15. a 16. století. Hrad patřil ve své slavné době rodině Marischal, jedné z nejmocnějších rodin ve Skotsku. Byl dobře opevněný a díky své poloze na skalním výběžku nedobytný. To využívali často skotští vojevůdci a hrad sehrál v několika bitvách klíčovou úlohu. Už v roce 900 tady zemřel skotský král Donald II. při neúspěšné obraně proti nájezdu Vikingů. Hrad se váže i ke skotskému rebelu Williamu Walasovi, který hrad během války za nezávislost dobyl a jeho anglickou posádku nechal v místním kostele upálit. Historie hradu je velmi pestrá, prošly tudy i vojska Olivera Cromwella.  Hrad se svými osadníky prožíval jejich slávu, ale i pády a smrt. V současné době patří zbytky hradu Dunnottar k ikonám Skotska.
5a7afa5a36e0aobrazek.jpg 
Jak se vám hrad líbí? Já jsem z něho úplně nadšená. Pokud se někdy dostanu do Skotska, je to jedno z míst, které bych chtěla vidět. Určitě jeho návštěva je krásným zážitkem. Pokud ještě vyjde počasí a hrad osvítí paprsky odpoledního či večerního slunce, musí to být krása, stát a vnímat to místo, kudy prošly bouřlivé dějiny.
 

Hrad Dunnottar, leží na jih od skotského Aberdeenu, při samém pobřeží Severního moře, nedaleko města Stonehaven. První části hradu byly vybudovány na 50 metrů vysoké skále někdy v 7. století.


Stránky hradu Dunnottar https://www.dunnottarcastle.co.uk/
Kolik vás bude stát vstupné?
Vstupenka pro dospělé 7 liber
Dětská vstupenka 3 libry
Rodinná vstupenka (2 dospělí a 2 děti od 5 do 15 let) 17 liber
Průvodce kniha 3,50 libry
 
Další zajímavé články najdete na stránce KLÁRA BLOG CESTOVÁNÍ

Uložit

Uložit

Uložit