Ráda cestujete za uměním a kulturou nejen po českých zemích? Máme pro vás tipy na významné kulturní události v oblasti Porýní a v okolí Hamburku.

Kolín nad Rýnem:

SYSTEM DESIGN. Více než 100 let chaosu v každodenním životě

20. 1. - 7. 6. 2015, Museum für Angewandte Kunst

kulturaMuseum für Angewandte Kunst pořádá výstavu zachycující předměty každodenního užití - „více než 100 let chaosu v každodenním životě“. Díla vyvolávají otázky o vztahu mezi chaosem a pořádkem. Výstava sdružuje více než 150 exponátů více než osmdesáti renomovaných, mezinárodně uznávaných designérů.

Více na www.museenkoeln.de/museum-fuer-angewandte-kunst.

Sigmar Polke. Retrospektiva

14. 3. - 5. 7. 2015, Museum Ludwig

kulturaPo výstavách v New Yorku a Londýně představí kolínské Museum Ludwig dílo německého umělce pocházející z Olešnice v Dolním Slezsku, Sigmara Polkeho. Zhruba 250 děl čítajících obrazy, grafiky, kresby, sochy, fotografie, filmy či umělecké instalace poodkryje tvorbu jednoho z nejvýznamnějších současných umělců. Ve svých dílech Polke bořil hranice mezi klasickým uměním a pop artem. Na rozdíl od amerických pop artových umělců se vyhýbal umělosti, svoje předměty maloval jakoby dětskou rukou, která znázorňovala jeho ironický postoj ke konzumní společnosti.

Více na www.museum-ludwig.de.

Bílé zlato: Porcelán z Číny, období 1400 - 1900

kultura9. 5. - 2. 8. 2015, Das Museum für Ostasiatische Kunst

Porcelán byl velmi ceněn nejen v Číně. „Bílé zlato“, jak se porcelánu přezdívalo, se stalo velmi poptávaným zbožím i v Evropě a na Blízkém východu. Muzeum představí výběr nejpropracovanějších a nejneobvyklejších sbírek porcelánu. Vedle skvostného modro-bílého porcelánu pocházejícího z období od patnáctého do devatenáctého století, čítá výstava i mnoho výtvorů zdobených elegantní monochromatickou glazurou, keramiky či velkoformátová figurální díla. Závěrečná část expozice je věnována čínskému porcelánu určenému k vývozu.

Více na www.museum-fuer-ostasiatische-kunst.de.

Faltenwurf & Walzerschritt. Tanec a móda v průběhu času

kultura3. 10. 2014 - 9. 8. 2015, Německý taneční archiv Kolín nad Rýnem

Tématem výstavy jsou rozmanité vazby mezi tance a módou. Rozsáhlá sbírka, čítající více než 700 exponátů, předvádí, jak se móda měnila s dobou i v závislosti na druhu tance.

Více na www.faltenwurfundwalzerschritt.de 

 

 

Koncert Roxette - třicáté výročí existence kapely

kultura24. 6. 2015, LANXESS arena

Fanoušci Roxette, kteří nestihnou pražský koncert, si mohou udělat výlet do Kolína nad Rýnem a spojit prohlídku krás města s účastí na místním koncertě. „Je to úžasné být zpátky na mezinárodní scéně. Ohlasy, kterých se nám od našeho publika po všechny ty roky dostává, jsou ohromující a my se nemůžeme dočkat, až se znovu s našimi fanoušky setkáme,“ říká švédské světoznámé duo.

Více na www.lanxess-arena.de.

Po proudu Seiny s impresionisty

kultura9. 5. 2015 - 27. 9. 2015, Wallraf - Richartz - Museum

Caillebotteho uvázané veslice jsou připravené vyplout po Seině. Poté, co jsme nasedli do lodí, míjíme Renoirovy luční krajiny, těžké nákladní čluny Signaca a Monetova pole. O chvíli později proplujeme kolem malebného městečka Berthe Morisotové.

Část stálé sbírky muzea Wallraf - Richartz - Museum se transformuje do umělecko-historické říční krajiny. Od poloviny devatenáctého století, po vynálezu barev v tubách, mnoho umělců využilo příležitost opustit své ateliéry a pracovat se svými barvami, paletami a plátny venku. Impresionistická mistrovská díla přiblíží návštěvníkům výstavy pohled, jakým světoznámí malíři viděli řeku Seinu, její přítoky a okolí.

Více na www.wallraf.museum/ausstellungen/vorschau/2015-05-seine/information.

Bonn:

Il divino

kultura6. 2. 2015 - 25. 5. 2015, Spolková umělecká síň

Michelangelo Buonarroti (1475-1564) byl legendou již za svého života a byl označován za „božského umělce“. Jeho práce byly obdivovány a napodobovány mnoha umělci. Výstava ukazuje obrovský vliv božského Michelangela na evropské umění od renesance po současnost, představuje díla umělců, kteří ve svém díle navázali dialog s Michelangelovou prací, jako např. Raphael, Caravaggio, Rubens, Rodin, Cézanne a další.

Více zde.

Karl Lagerfeld. Modemethode

kultura28. 3. 2015 - 13. 9. 2015, Spolková umělecká síň

Vůbec první souhrnná výstava ikonického módního návrháře přibližující jeho jedinečný módní vesmír, který zásadně ovlivnil kapitoly módy 20. a 21. stolení.

Více na: http://bit.ly/1AMYzsi.

Hamburk:

Elb Jazz Festival

kultura29. 5. - 30. 5. 2015

Svátek jazzu na Labi nabídne kolem 50 koncertů, které budou odehrány na různých zajímavých místech, např. v loděnici Blohm+Voss. Představí se místní i zahraniční kapely zastupující nejrůznější styly jazzové hudby, zahrají jak hvězdné sestavy, tak začínající soubory.

www.hamburg-travel.com

Hamburg Ballet 2015

kultura28. 6. - 12. června

Letošní 40. ročník baletního svátku nabídne 15 baletních choreografií slavného Johna Neumeiera zahrnující klasické kusy, jako jsou Othello, Romeo a Julie nebo Mesiáš. Doprovodným programem bude představení talentů Hamburské baletní školy v představení First steps, hostujícím souborem bude holandský Dans Theater. Více zde:http://www.hamburg-travel.com/experience/events/festivals-markets/hamburg-ballet-days/ . 

Cáchy:

Světový jezdecký festival Cáchy 2015

29. 5. 2015 - 31. 5. 2015

kulturaSvětová jezdecká elita se v květnu tradičně sjede do Cách. Na programu jsou soutěže v parkuru a drezúře. K festivalu patří bohatý doprovodný program - na různých místech historického centra budou vystaveny historické kočáry, velmi populární je i koncert „Horse&Symphony“, který zahrnuje živý program doprovázený cášským Symfonickým orcherstrem.

Více na: www.chioaachen.de.  

Mezinárodní Chorbiennale

kultura31. 5. 2015 - 13. 6. 2015

Letos se v Cáchách koná další ročník tradičního mezinárodního soutěžního festivalu špičkových smíšených sborů.

Více na: chorbiennale.com

Kurpark Classix

kultura19. 6. 2015  - 22. 6. 2015

Open air festival klasické hudby proběhne v cášských lázeňských zahradách. Představí se i cášský Symfonický orchestr.

Více na: www.kurparkclassix.de

Düsseldorf:

kulturaMetro Group maraton Düsseldorf

26. 4. 2015

Populární düsseldorfský maraton se v letošním roce uskuteční 26. dubna. Podél celé trasy se mohou běžci těšit na povzbuzování kapelami hrající svižnou sambu a další hudební žánry.

Více na: www.metrogroup-marathon.de.

Dopolední koncerty v Hofgarten

kultura10. 5. 2015 - 26. 6. 2015

V Horfgarten parku počínaje 10. květnem začíná série tradičních koncertů, jejichž historie sahá až do roku 1964. Oblíbené koncerty, které začínají v 11 hodin dopoledne, přitahují stovky návštěvníků všech generací, na programu je vše od jazzu, popu, folku až po klasické sbory.

Více na: www.duesseldorf-tourismus.de/en/our-top-events/hofgarten-concerts.

Japonský den v Düsseldorfu

kultura30. 5. 2015, Burger Platz a Rýnská promenáda

Během dne se město promění v Japonsko na Rýnu. Pro tisíce návštěvníků z daleka i z blízka jsou připraveny stánky se sushi, sashimi nebo tempurou, na programu jsou nejrůznější ukázky tanců a bojových umění, pro fanoušky Manga bude nachystán speciální areál. Celý program vyvrcholí večer magickým orchestrem.

Miró - malování jako poezie

kultura13. 6. 2015 - 27. 9. 2015, galerie Kunstsammlung

Tato výstava je věnována katalánskému malíři a sochaři, Joan Miróovi. Miró miloval kromě malování také literaturu. Přátelil se s významnými básníky 20. století, slova ho odjakživa fascinovala, sám sebe považoval za „malíře-básníka“. Proto můžeme na jeho dílech nalézt úžasné propojení obrazů a slov. S pomocí svých přátel, básníků, Miró vytvořil řadu uměleckých knih. Právě toto spojení mohou objevovat také návštěvníci Kunstsammlung v Düsseldorfu.

Více na: www.kunstsammlung.de/en/discover/exhibition-preview.html.

 

 

 

Jak se tam dostat? Využijte například leteckou společnost Germanwings - je jednou z nejúspěšnějších nízkonákladových leteckých společností v Evropě a profilují se jako vysoce kvalitní letecká společnost mezi nízkonákladovými dopravci. Aerolinka létá za příznivé ceny z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlin-Tegel, Hamburk, Hannover, Düsseldorf a Dortmund do více než 110 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe. Více informací na www.germanwings.com .

 

Reklama