Alespoň podle vyjádření šéfa českých lékařů. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek totiž na posledním zasedání zdravotního výboru sněmovny ostře kritizoval lékařky. Podle něj oproti mužům pracují ženy hůře.

Šéf ČLK označil „feminizaci“ za druhou nejdůležitější příčinu krize českého zdravotnictví, hned po stárnutí lékařů a jejich odchodech do důchodu.

„S ohledem na rodinné povinnosti je pracovní nasazení žen pochopitelně nižší než u mužů,“ uvedl Kubek před sněmovním výborem, jehož významnou část tvoří poslankyně lékařky. Kubek před nimi také prohlásil, že ženy mají horší výkonnost než muži. Vedle své práce se prý více věnují rodině, což má být příčinou nižšího počtu absolvovaných služeb, a tudíž menších profesních zkušeností.

Svá tvrzení Kubek podpořil statistikou, podle které v roce 2002 tvořily lékařky 51,8 %, o pět let později v roce 2007 podíl žen vzrostl na 52,7 %.

Se šéfem komory nesouhlasí jak komunistická poslankyně Soňa Marková, tak její kolegyně z ODS Dagmar Molendová. „Působím 26 let jako lékařka a nikdy jsem nezažila, že bych měla nějaké úlevy na službách jen proto, že jsem matka. Nejsem horší lékařka proto, že jsem žena a matka. Pan prezident to krutě přehnal,“ uvedla Molendová.