Není mnoho rozhleden, které bych navštívila tolikrát jako Biskupskou kupu v Jeseníkách. Poprvé to bylo asi před 16 lety a vůbec jsem nevěděla, že existuje. Možná to bude i pro vás další inspirace na výlet.

Tato část naší republiky je tak trošku zapomenutý kout, ale je tam krásně. Hora Biskupská kupa (890 m) se nachází na hranici s Polskem nad městečkem Zlaté Hory. Německy se jmenuje Bischofskoppe, takže jí v okolí nikdo neřekne jinak než Bišovka. A na ní stojí nejstarší kamenná rozhledna v Jeseníkách z roku 1898, nazvaná rozhledna Františka Josefa I. (Kaiser Franz Josef Warte). V tomto roce byla slavnostně zpřístupněna na počest 50 let vlády císaře Fr. Josefa I.

bis

Krásný výhled na Bišovku. Foto: Lumír Kostka

Ještě před jejím postavením tu stála vyhlídková věž ze dřeva vysoká 13 metrů, ta ale po sedmi letech spadla. Dnešní rozhledna z kamene měří 19,3 metru a nahoru na vyhlídku musíte zdolat 90 schodů. Rozhledna byla udržovaná ještě za druhé světové války, kdy sloužila jako vojenská pozorovatelna, pak se o ni dlouhá léta nikdo nestaral, až byla v roce 1967 uzavřená a skoro 30 let sloužila jen jako televizní vysílač. Město Zlaté Hory ji naštěstí v roce 1996 začalo opravovat a o dva roky později (u příležitosti 100. výročí stavby) byla opět otevřená pro veřejnost. Teď vypadá opravdu pěkně, celá rozhledna je bílá s cihlovým zdobením. Příjemné je i její okolí s dřevěnými lavicemi, kde se dá v klidu posedět a občerstvit se.

Zajímavé je, že na Bišovce byla v roce 1896 zřízena první poštovna na území Moravy, ta tu znovu funguje od roku 2006.

Otevírací doba:

  • Květen až říjen: denně 9 - 18 hodin
  • Listopad až duben: soboty, neděle, svátky, prázdniny 11 - 15 hodin
  • Po telefonické domluvě na č. 603 342 011 (p. Miroslav Petřík) i jindy.

Jak se tam dostat?

Ať půjdete odkudkoliv, cesta vede do kopce. Můžete začít na náměstí ve Zlatých Horách (zelená turistická trasa) a půjdete kolem kaple. sv. Rocha, celkem jsou to asi 4 km. Nebo můžete zajet autem na Petrovy boudy, odkud jsou to k rozhledně 2 km, také po zelené značce.

A ještě pár snímků pro vás ve FOTOGALERII:

MAPA:

bis

Zdroj a fotky: http://rozhledny.webzdarma.cz/biskupska.htm (zbytek fotek autorka)

Další tipy na výlet: