Následující výlet je ve zkrácené verzi ideální jako vysokohorská procházka pro méně zdatné a větší děti. To ale neznamená, že by si ti zdatnější z ní nemohli udělat alpské peklo. Nechte se zlákat.

64b129c5746c2obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Krok za krokem
 
Ti úplně nejlínější dojedou do Pozza di Fassa k parkovišti u lanovky na Buffaure. A koupí si lístek až na vrchol Col de Vacin, vyjde to na 20 Eur na osobu.  Ti zdatnější jen Na Buffaur, který vyjde na 13 Eur, A ti, kterým mi říkáme žrouti výškových metrů si to mohou dát bez lanovky. Z Focca na konec druhé lanovky se jedná o převýšení necelých tisíc metrů.
 
My jsme to ale prošli za vás a zvolili jsme střední variantu s přespáním na útulné horské chatě Baita Cuz, která je v sedle 20 minut pěšky do kopce od konečné lanovky Buffaure. V zimě se jedná o klasickou odpočinkovou restauraci na sjezdovce, v létě je oproti tomu krásně vzdušná a jejich polopenze stojí za ozkoušení.
 

64b1294d9ea28obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Ráno jsme posnídali a za krásného slunečného počasí vyrazili na cestu. Cílem bylo dojít přes Cold de Valvacin, Sas de Adam, Sela Brunch, Foscac, Baita Ciampé do Pozzy, kde jsme měli zaparkované auto. Mimochodem, žádné parkovné se tam neplatí. Parkoviště u dolní stanice lanovky je zdarma.
 
Na cestu je potřeba pevná obuv a svačina. Kdo bude scházet do údolí a nebude se vracet k lanovce, ocení na sestupu hůlky.
 
Cesta od chaty Baita Cuz na konečnou lanovky Col de Valvacin je opravdu, ale opravdu strmá. Je to sice cesta pro auta, ale když vás míjejí máte pocit, že by si měla pořídit padák. Ti, co vyjedou lanovkou až na horní stanici, o tento zážitek přijdou, ale o to nejhezčí ne.

64b129a835e3cobrazek.png
Foto: Klára Křížová
 
Zážitek pro všechny začíná za konečnou lanovky Col de Valvacin. Lanovka za zády a pár stovek metrů před vámi leží o 80m výš váš první vrchol Sas de Adam. Cesta je to lehká a vy se můžete kochat výhledy na krásné štíty Dolomit, jsou všude okolo vás. Pasou se krávy, zvonky zvoní.

64b129f320c39obrazek.png
Foto: Klára Křížová
 
Až vylezete na Sas de Adam, uvidíte před sebou mírný sestup a traverz na konečnou lanovek na Sela Brunch. Kde se vám otevřou výhledy na lyžařské středisko Ciampac. Až tam dorazíte, budete na cestě asi tak hodinu až hodinu a půl. Pro ty, co nemilují dlouhé sestupy, doporučuji v tomto místě se jen porozhlédnout, vylézt od konečné lanovky na vrchol Sela Brunch a vrátit se stejnou cestou zpět. Krátká, dopolední vycházka ve výškách nad 2 000 metrů nad mořem je za vámi.
 
Vy ostatní pojďte s námi, Vzhůru na vrchol po cestě číslo 613B, ale dávejte si pozor, z téhle stezky uhnete na neznačenou pěšinu. Nebojte se, vaše cesta je krásně vidět na úbočí před vámi. A vězte, že pokud půjdete z kopce, je všechno v pořádku, když do kopce, jdete špatně.

64b12a5746f22obrazek.png
Foto: Klára Křížová
 
Ano, tady je turistický ráj, sestupujete po hřebenu, krásném, širokém, výhledy doleva, doprava, před vámi bílé štíty. Občas sice použijete ruce, ale nic náročného. Až sestoupáte do sedla, už v pravé stráni dávno vidíte stezku vedoucí do údolí. Značená cesta se v tomhle bodě zvedá, vy však do kopce nepůjdete, ale odbočíte u kazatele na Foscac a k Baita Ciampé.
 
Traverzujete údolím Val de san Nicolo, klesáte, nejdříve otevřenou strání, obdivujete, kde všude si lidé dokázali postavit obydlí, říkáte si, jak se tam dostávají, občas vás překvapí alpský kamzík, a nakonec dorazíte k civilizaci.
 
Z cesty nejde nikam uhnout, když se jí budete držet svede vás až do údolí. Budete míjet různé prameny A ve Focac narazíte na pramen, svedený do korýtka, kde můžete doplnit vodu do láhví.
 
A až narazíte na krásnou hospodu Baita Ciampé, budete mít to nejtěžší za sebou. Před vámi bude cca 7 km po silnici zpět do Pozza di fassa. A pokud se posilníte v hospůdce o trochu víc a nebude se vám chtít jít po cestě až dolů, asi kilometr pod restaurací Baita Ciampé je autobusová zastávka ze které vás dolů na začátek města odvezou minibusy za mírný poplatek kolem 4 eur na osobu. Jezdí kyvadlově po naplnění kapacity a nejpozději každých 30 minut.

64b12a8ae0136blobid0.png
Foto: Klára Křížová
 
Jak je nám podobné, my jsme si seběhli dolů po svých, a tak celá cesta pro nás znamenala asi 400 m nahoru a cca 1 200 metrů sestupu. Naše kolena nám opět děkovala, ale tenhle trek, byl vážně úchvatný. Trval nám asi 7 hodin i s občerstvováním a dlouhými pauzami na kochání a focení.

64b137939eacbobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Stránky, které se vám budou hodit:

Ubytování: Rifugio Baita Cuz ve 2200 m www.rifugiobaitacuz.com
Rifugio Baita Ciampé www.e-borghi.com
Webová stránka Val di Fassa www.fassa.com
Popis treku, který můžete využít: www.fassa.com
Webové stránky Trentino: www.visittrentino.info
 
Údolí Val di Fassa je oblíbenou trentinskou turistickou destinací, díky kouzelnému prostředí Dolomit a místní pohostinnosti. Naleznete zde celou řadu charakteristických hotelů a apartmánů, ideálních pro pobyty zaměřené na lyžování či jiné sporty ve styku s přírodou. www.visittrentino.info
 
Pokud milujete wellness, určitě vyzkoušejte QC Therme Dolomiti v Pozza di Fassa, my jsme to vyzkoušeli a je to krásné místo, kde si užijete sauny, bazény, masáže a další aktivity, které neodmyslitelně patří do světa wellnesu a SPA. www.qcterme.com
www.instagram.com

Reklama