Město Dačice si dobře pamatuju z dětství. Jezdívala jsem na Vysočinu na chalupu, která leží asi šest kilometrů od Dačic. Tehdy to bylo takové šedivé a nevzhledné město, ani zámek nevypadal tak pěkně jako dneska. I proto mě Dačice po letech mile překvapily.

Dačice, které leží v nejjižnějším cípu Českomoravské vrchoviny, nejsou velké, mají necelých 8 tisíc obyvatel. Jsou ale staré, první zmínka o nich pochází z roku 1183. A je tu hodně věcí k vidění.

dac

Nový zámek

Nejdříve jsme samozřejmě navštívili zámek. Je to vlastně Nový zámek, který založili roku 1591 Krajířové z Krajku, v o něco starším Starém zámku dnes sídlí Městský úřad. Nový zámek byl původně renesanční, pak proběhly barokní a empírové úpravy, poslední v roce 1909.

Prohlídková trasa má 20 místností. Asi nemá smysl je popisovat, lepší je vidět na vlastní oči. Prozradím jen, že přízemí sloužilo k reprezentaci a pro návštěvy, zatímco v 1. patře najdeme soukromé pokoje. Ty vloni prošly velkou rekonstrukcí. Za zmínku stojí ještě dvě unikátní knihovny, ta starší vznikla ve 30. letech 19. století a vypadá pořád stejně, je v ní asi 7 tisíc knih. Velká zámecká knihovna je pak pozdně secesní a je tu kolem 17 tisíc knih.

Park

I když toho ještě moc nekvetlo, přírodně-krajinářský park u zámku je nádherný. Má asi 10 hektarů a je hodně členitý, takže žádná nuda. Najdeme v něm Dalbergův rybník (Dalbergové zámek vlastnili v letech 1809 - 1940), kapličku také z doby Dalbergů nebo starou barokní sýpku. Ale hlavně je tu 1142 stromů (celkem 102 druhů, z toho 21 jehličnatých a 81 listnatých). A protože Dačice leží v nadmořské výšce 500 m. n. m., v parku nenajdeme žádné teplomilné rostliny.

Pro milovníky zahrad uvádím některé ze stromů, které v parku uvidíte: jírovec žlutý, javor babyka, jedlovec kanadský, dřezovec trojtrnný, buk lesní převislý, dub letní se žlutými listy nebo tisovec dvouřadý.

dac

Kostky cukru

Dačice mají jedno světové prvenství - kostku cukru. Věděli jste to? Připomínky cukru najdete na několika místech ve městě. Na hlavní silnici u kostela sv. Vavřince má cukr také svůj pomník. A jak k tomu došlo? V roce 1833 byla založena první rafinérie cukru na Moravě, jejím ředitelem byl Jakub Kryštof Rad. Ten v roce 1841 vyrobil v jednom z domů na Palackého náměstí první kostku cukru na světě a o dva roky později získal c.k. privilegium na výrobu kostkového cukru.

Zajímavosti

V otvíracích hodinách muzea můžete navštívit Zámeckou kapli Nanebevzetí Panny Marie. Ta byla postavena v roce 1910, oltář je ve stylu pozdní vídeňské secese.

Zajímavé je také sklepení zámku. Sklep vznikl asi v době, kdy se stavěl zámek, nebo krátce po jeho dokončení. Původně sloužil ke skladování ledu a potravin, po roce 1945 byl zavážen. Uklizen a zpřístupněn byl znovu v roce 2001.

Do 5. května je na zámku k vidění také výstava papírových modelů hradů a zámků ČR.

Více informací a fotky najdete v naší FOTOGALERII:

Další tipy na výlet:

Reklama