Egypt dnes již patří mezi jednu z nejoblíbenějších destinací, kam čeští často míří. Většinou navštěvují letoviska jako je Sharm-El-Sheikh nebo Hurghada. My však dnes s herečkou Sandrou Pogodovou navštívíme Luxor, místo, do kterého nedávno vyrazila na jogínský pobyt.

Luxor

Sandro, proč jste se vydala zrovna do Luxoru?
Bylo to díky kamarádce, která je cvičitelkou jógy a taky je hrozně akční, takže pořádá různé yoga pobyty v zahraničí. Tehdy byl v plánu Luxor a já jsem si to tam během těch deset dní neskutečně užila. Sluníčko, moře a jóga, prostě fantazie! Týden s jógou probihá tak, že se 2 x denně praktikuje jóga, medituje se při východu a západu slunce, pořádají se výlety do pouště a podobně. Bylo to vloni na podzim, takže naprosto skvělé počasí.

Za jógou do Egypta? To zní zajímavě, kde se dá takový pobyt obstarat?
Pořádá je moje kamarádka, jak už jsem zmínila, a nabízí také jiné zajímavé destinace. Zájemkyně se dozví více na jejich stránkách www.yogamarti.cz.

Luxor

Jaké místo nebo památka vás v Luxoru nejvíce uchvátily?
V Egyptě je toho spousta, je to krásná země, ale naprosto okouzlující mi připadal chrámový komplex v Karnaku. To je prostě bomba. Vejdete do něj a těch 1500 let, po které byl chrám stavěn, na vás okamžitě dýchá z každého koutku. (Celý komplex měří 1500 metrů na 800 metrů. Za období Thebské vlády patřil k jedněm z nejdůležitějších míst Egypta, kterému se přezdívalo Ipet-Isut – Nejlepší místo, pozn. red.)

Jak na vás působili domorodci?
Problém je v tom, že obyvatelé, kteří tam dnes žijí, nejsou praví Egypťané, ale Arabové. Hrozně se přitom chválí, že jsou to „jejich památky“, protože na nich pěkně vydělávají, ale tohle opravdu nejsou Egypťané, ti vypadají úplně jinak.

Luxor

Opravdu? To asi mnoho turistů neví. Jak vypadají praví Egypťané?
Ty tam uvidíte opravdu už velmi zřídka. Rozhodně to nejsou ti, kteří tam krouží kolem turistů. Já jsem to také nevěděla, ale pak mě přítel vzal do místní parfumerie, kde prodavač vyráběl vlastní parfémy, a mě překvapilo, že vypadal úplně jinak než ostatní muži, které jsem tam všude viděla. Myslela jsem, že je to nějaký cizinec, dokud mi přítel nevysvětlil, že právě ten prodavač je pravý Egypťan. Byl mnohem subtilnější než Arabové a také měl mnohem sofistikovanější tvář, úplně jiné rysy.

Byla jste v Egyptě poprvé?
Kdepak, tohle byla už moje třetí návštěva, Egypt mám ráda, hrozně se mi tam líbí.

Luxor

Jak vám v Egyptě chutnalo?
Egyptské jídlo není moc dobré, to se všeobecně ví, je to vyhlášené. Taky  vřele doporučuji vzít si sebou lahev tvrdého alkoholu a před každým jídlem si dát třeba panáčka slivovice jako dezinfekci. Pak můžete jíst, co chcete, v opačném případě hrozí trávicí problémy.

Jaký zvyk, tradice nebo chování vás tam nejvíce překvapily?
My Evropané máme ve zvyku strašně litovat místní ženy kvůli tomu, jak jsou zahalené. Myslíme si, že je to pro ně nepohodlné a že to nosí proti vlastní vůli. Já jsem si s nimi ale povídala a ony mi řekly, že se tak naopak cítí dobře, protože by jim naopak bylo nepříjemné, kdyby je druzí očumovali. Pod tunikou mají normální krátké a moderní oblečení, to je však jen pro manžela. Navíc není pravda, že je jim horko, naopak, ty látky skvěle udržují příjemnou teplotu, takže se víc zpotí ti, kteří tam pobíhají polonazí. 

Luxor

Za fotografie děkujeme agentuře Zájezdy.cz - www.zajezdy.cz

Reklama