Dentální hygiena se stává součástí naší péče o zuby. Jak často na ni chodíte? Jak moc věnujete péči svým zubům a ústní dutině? Jaké mýty jsou stále spojovány s péčí o zuby?

Zeptali jsme se na několik zajímavých otázek odbornice z Erpet Medical Clinic, zubní kliniky, se kterou spolupracujeme – odpovídala DiS Eva Kábrtová, dentální hygienistka

Co děláme špatně při čištění zubů, jaké jsou nejčastější chyby?
Špatná volba dentálních pomůcek a špatná technika čištění. Se správným výběrem a vhodnou technikou pomůže zubní lékař či dentální hygienistka

kartáčekS jakými mýty se setkáváte, co si mnoho lidí myslí a při tom to není pravda (v souvislosti s péčí o zuby)
Nejčastější mylné tvrzení je, že problémy jako parodontitida, předčasná ztráta zubů nebo vysoká kazivost jsou dědičné. Dědičnost má zanedbatelný vliv a tyto problémy lze eliminovat správnou ústní hygienou a pravidelnými návštěvami u zubního lékaře.

Mnoho lidí trpí tím, že se jim v ústech tvoří zubní kámen. Kde se nejčastěji tvoří?
Jaké je jeho nebezpečí a jak se odstraňuje?

Zubní kámen(zminerazlizovaný zubní povlak) supragingivální (lokalizovaný nad dásní) se nejčastěji tvoří u dolních řezáků z jazykové strany a u horních stoliček z tvářové strany. Jsou zde vývody velkých slinných žláz a usazují se zde tedy nejrychleji minerály ze slin. Subgingivální zubní kámen (lokalizovaný pod dásní) pak nalézáme na kořenech zubů. V zubním kameni je velké množství bakterií vylučující látky škodlivé jak pro měkké tak tvrdé tkáně v dutině ústní. Přítomnost zubního kamene způsobuje mechanickou traumatizaci dásní a podporuje jejich zánět.

Pokud už se zubní kámen vytvoří, je třeba ho odstranit profesionálně v ordinaci zubního lékaře či dentální hygienistky. Odstranění zubního kamene se provádí ručně, nástroji k tomu určenými (kyrety a scalery) a nebo pomocí ultrazvuku. Záleží na množství, lokalizaci a struktuře zubního kamene.

Je třeba podotknout, že na tvorbu zubního kamene „trpí” především pacienti, kteří nemají dostatečné informace a pomůcky k zvládnutí domácí dentální hygieny. Proto doporučuji návštěvu kvalifikované dentální hygienistky, která ráda poradí s vhodnou technikou čištění a vybere adekvátní pomůcky!

Za jak dlouho bychom si měli vyměnit zubní kartáček?
Jaká je praxe, za jak dlouho si je opravdu většina lidí vymění?

Běžně se v praxi doporučuje po 3 měsících. Pravdou je, že záleží na péči, kterou kartáčku věnujeme. Spousta pacientů kartáček pořádně po čištění neopláchne a dále je uchovává v různých obalech a krytech, kdy je opravdu možné, že se v kartáčku začnou množit bakterie. V ordinaci se ale bohužel nejvíce  setkávám s pacienty, kteří na kartáček vyvíjejí příliš velký tlak v domnění, že povlaku (plaku) je třeba se “zbavit” silou a tudíž mění kartáček předčasně ve chvíli, kdy kartáček změní tvar.

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

Reklama