Léto a toužebně očekávaná dovolená bývají téměř nerozlučně spjaty s koupáním a opalováním. Dovádění v přírodních nádržích, řekách i bazénech se nedá ničím nahradit. Ale každá třetí žena pak musí navštívit svého gynekologa, protože ji postihl netypický vaginální výtok. Pokud však znáte svá rizika, můžete jim předcházet nebo si pomoci sama.


Přibližně 2,3 miliardy žen z celého světa prodělá alespoň jednou za život kvasinkovou infekci – vaginální mykózu. Mnohá se jí navíc nakazí opakovaně. Tato fakta dokládají, že kvasinková infekce je celkem běžné onemocnění a není třeba se za ně stydět.

Kvasinky jsou v pochvě přítomny stále. Poševním ekosystémem se rozumí křehká rovnováha mezi organizmy žijícími v pochvě ženy a na její poševní sliznici. V pochvě se za běžných podmínek vyskytují četné bakterie, zejména laktobacily, které v ní udržují potřebnou kyselost (pH). Za normálních okolností kvasinky imunitní systém kontroluje, takže se nepřemnoží. Jakmile se však rovnováha naruší, změní se i pH prostředí a vyvine se poševní infekce.

 

Příčiny
Rozhodně není projevem špatné hygieny. Jde o odpověď organismu na stres, psychickou zátěž, náhlé změny klimatu, nebo hormonální změny v těhotenství či v menopauze.


Na porušení rovnováhy poševního pH mají vliv i užívání antibiotik, některá celková onemocnění (cukrovka, imunitní defekty), stravovací návyky (konzumace sladkých jídel) a oblečení. Těsné kalhoty, neprodyšné spodní prádlo a mokré plavky k množení kvasinek také přispívají.

Její nepříjemné projevy mohou způsobit, že se necítíte pohodlně nebo jste podrážděná.
Samotná léčba je velmi jednoduchá, je s ní ale třeba začít co nejdříve, abyste se zbavila průvodních příznaků, jako je svědění či pálení.

 

 

Projevy vaginální kvasinková infekce     

 

Kdy se jedná o kvasinkovou infekci

Pokud je žena zdravá, přirozený hlenovitý sekret má bělavou barvu a není cítit. Jeho množství ovlivňují hormony, a proto během menstruačního cyklu kolísá. Hojnější může být i při užívání hormonální antikoncepce nebo v těhotenství.

Příznaky vaginální mykózy

    * svědění a pálení

    * zvýšený výtok

    * podráždění a/nebo otoky

    * bolest při pohlavním styku

Charakteristickými příznaky kvasinkové vaginální infekce jsou svědění a pálení v genitální oblasti a vstupu do pochvy. Hlavní příčinou tohoto podráždění je zvýšený výtok, ve kterém bují kvasinky. Je bělavý nebo nažloutlý s drolivou konzistencí a téměř bez zápachu. Pokud zapáchá, tak po čerstvých kvasinkách. Infikovaná tkáň může být podrážděná a nateklá.

 

TIP: Přestože pociťujete velké svědění, neškrábejte se – to infekci pouze zhoršuje.

 

Léčba vaginální infekce

Léčba kvasinkové infekce je velmi jednoduchá. Pokud jste si jistá, že trpíte vaginální mykózou, zajděte do lékárny pro moderní antimykotický přípravek. Velmi se osvědčil vaginální tablety či vaginální krémy Canesten.

A stejně jako je běžné, že si můžete vybrat spodní prádlo, které vám sedí, můžete si vybrat i způsob a délku léčby vaginální mykózy, jež vám bude nejlépe vyhovovat. Canesten nabízí individuální formy léčby prostřednictvím vaginálních krémů, vaginální tablety nebo kombinaci vaginální tablety a krému k zevnímu použití. Zároveň si můžete určit délku léčby: jednodenní, třídenní nebo šestidenní, která se odvíjí od koncentrace léčivých látek.

Zvolte si sama, jaký způsob léčby vyhovuje právě vám. Efekt přípravků je vždy účinný a rychlý. Léčivé látky v nich obsažené brání rozvoji a dělení kvasinkových buněk, a tímto způsobem je zabíjejí. Lidské buňky přípravky nepoškozují, proto jsou velmi dobře snášeny a jen vzácně se objevují krátkodobé, drobné nežádoucí účinky.

 

Přípravky Canesten 1, 3, 6 a tableta přípravku Canesten Combi Pack jsou léky, určeny k vaginálnímu použití. Krém přípravku Canesten Combi Pack je lék k vnějšímu použití. Přípravky Canesten obsahují léčivou látku clotrimazolum. Pozorně přečtěte příbalovou informaci a instrukce, jak správně přípravky Canesten používat.

 

 

Kdy k lékaři

Přestože je samoléčba kvasinkové infekce jednoduchá, může být za jistých okolností nezbytné navštívit lékaře:
    * v případě, že jste těhotná

    * máte-li kvasinkovou infekci poprvé

    * je-li vám méně než 18 let

    * nepozorujete-li zlepšení po stanovené době léčby

    * měla-li jste víc než čtyři kvasinkové infekce v uplynulém roce

    * trpíte-li netypickými příznaky, jako je zápach po rybách nebo intenzivní bolest v podbřišku


Neléčená vaginální mykóza vede k chronickému onemocnění, které výrazně komplikuje život a přináší poševní diskomfort, který může u ženy vyvolat psychické obtíže. Léčba bývá svízelná pro časté recidivy.

 

Kvasinkové onemocnění se neřadí mezi pohlavně přenosné nemoci. Muž se může nakazit při akutním zánětu pochvy partnerky, ale nemusí. Proto se ženám s akutní infekcí, které nechtějí dodržovat pohlavní abstinenci v době léčby, doporučuje používat bariérovou ochranu – kondom.

I tak vás však může partner opakovaně nakazit – infekce se v takovém případě po nějakou dobu neustále objevuje a zase mizí. Říká se tomu ping-pongový efekt. Pokud muž pocítí obtíže (svědění, zarudnutí penisu), měl by s lékařem konzultovat odpovídající léčbu.

Prevence
Kvasinkové infekci se nelze stoprocentně vyhnout, přesto dodržování některých pravidel snižuje pravděpodobnost, že se rozvine právě u vás.


K preventivním postupům patří dokonalá, nikoli však přehnaná intimní hygiena – mycí emulze, intimní pěny s antiseptickými účinky, vaginální čípky (běžně dostupné v lékárnách) – včetně výplachů pochvy. Po použití toalety se utírejte zpředu od pochvy dozadu, abyste nepřenesla žádné střevní patogeny do vagíny.

 

Nenoste syntetické spodní prádlo, protože vytváří teplé a stálé prostředí, ve kterém se daří kvasinkám. Parfémovaná mýdla a koupele s přísadami mohou poškodit ochranný kyselý film pokožky, která se potom stane náchylnější ke kvasinkovým infekcím. Ze stejných důvodů byste neměla používat spreje, parfémované slipové vložky a parfémované menstruační vložky.


Jezte zdravě, vyvarujte se konzumace velkého množství uhlohydrátů například ve formě cukru, čokolády nebo koláčů, protože kvasinky mají rády sladké. Pokud berete antibiotika, můžete kvasinkovému onemocnění předejít zvýšenou konzumací zakysaných mléčných
výrobků.

Reklama