Děd. Není to zase až tak známé místo. Když jsme sem vyrazili na výlet, nečekala jsem nic zvláštního. Ale rozhledna Děd u Berouna mě překvapila. Navíc jsme si výlet spojili s příjemnou procházkou.

Auto jsme nechali v nedaleké obci Zdejcina, asi dva kilometry od rozhledny. Pak jsme šli pěšky nejdřív po zelené, na kterou navazovala modrá turistická stezka. Do kopce se šlo jen mírně a pěknou cestou, takže se sem pohodlně dostanete i s kočárky a malými dětmi nebo s koly.

ded

Cihlová rozhledna leží na kopci Děd, který měří 492 metrů. Sama je 12 metrů vysoká a vypadá jako věž hradu. Stojí tady od roku 1893 a zajímavé je, že je to první rozhledna, kterou postavil Klub českých turistů. Možná v době její stavby nebyly okolo stromy, teď jich je tam ale tolik, že je vidět jen trochu na jednu stranu.

Na stavbu rozhledny se použily bílé cihly z blízkého Králova Dvora. Dnes už tedy moc bílé nejsou, spíš šedivé, ale rozhledna má zase svoje kouzlo. Nahoru se dá vyjít po 56 schodech, najdete tam vyhlídkový ochoz s cimbuřím.

ded

Otevřeno je pořád, rozhledna je volně přístupná a neplatí se na ní žádné vstupné.

Jak se sem dostanete?

  • Po modré turistické stezce z Berouna z Husova náměstí
  • Po zelené ze Zdejciny (pokračuje modrou)

ded

MAPA:

na

Další tipy na výlet:

Reklama