Ahoj ženy a muži-in,

právě jsem si vzpomněla na hororový zážitek z dovolené a ráda bych se s vámi o něj podělila.

Byli jsme před lety na dovolené v Jimramově. Kdo to tam nezná - Vysočina, krásné městečko uprostřed lesů. Ve městě narazíte na stopy známých jmen - teď použiju zkopírovaný materiál, tady to začíná -

...V Jimramově se narodila či pobývala delší čas řada významných osobností: Karel Slavíček, jezuita, matematik, hvězdář a hudebník, Jan Karafiát, evangelický farář, spisovatel a publicista, spisovatelé Alois a Vilém Mrštíkovi, Matěj Josef Sychra, katolický kněz, jazykovědec, obrozenecký spisovatel  či malíři Bohuslav Kozák, Čeněk Dobiáš, sochař František Žemlička aj.

Městečko si dodnes zachovalo starobylý ráz. Domy v okolí náměstí tvoří Městskou památkovou zónu vyhlášenou v r. 1991. Památkově chráněné a zajímavé objekty je možno obdivovat i v místních částech Sedliště.

Poloha a okolí Jimramova skýtá celou řadu možností pro pěší turistiku.

Významným vyhlídkovým bodem je Prosička. V poslední době se stala velmi oblíbenou náročnější cykloturistika. V teplém létě se mohou návštěvníci vykoupat v čisté vodě řeky Svratky. Za příznivého stavu je možné provozovat vodní turistiku.

Pro hráče tenisu a volejbalu jsou k dispozici tři antukové kurty v Jimramově a jeden v Ubušíně. Dále je zde fotbalové hřiště. V zimě je kraj protkán stopami běžeckých lyží. Sjezdaři mohou využít svahy s lyžařskými vleky v Novém Jimramově a v Sedlištích... - konec vloženého textu.

Moc se nám tam líbilo, lezli jsme na zříceniny blízkých hradů, např. Zubštejna, ráchali si nohy ve Svratce a prolézali městečko, které bylo pro nás plné tajuplných zákoutí. A tak jsme narazili i na hrobku Belcrediů. Byla zamknutá a nepřístupná. Zvenčí jsme toho moc neviděli. 

Zvědavá sousedka, která vykukovala, přes plot zahrádky na nás zavolala, že jestli chceme dovnitř, ať zazvoníme u pana XY, že za dvacetikorunu nám poskytne výklad, ale pozor na něj, rád si přihne! To nás neodradilo, milého pána jsme vyhledali a on nám slíbil okamžitou prohlídku objektu našeho turistického zájmu.

Jazyk se mu sice trošičku pletl, navzdory tomu nás ujišťoval, že se právě napil mléka, které velmi miluje (sic!) - a hned se s námi vydal na cestu. Odemkl, ovanul nás chlad, po stranách vyrovnané rakve, smuteční výzdoba, zpráchnivělé věnce, bylo to skutečně strašidelné místo.

Nikdy jsme nic podobného neviděli, pán ochotně vysvětloval, prozrazoval pikantnosti o jednotlivých nebožtících - když tu si náhle vzpomněl, že si musí něco neodkladně vyřídit. Nedal nám ani čas na protest a než jsme se vzpamatovali, byli jsme zamčení uvnitř poté, co nám slíbil, že se "hned vrátí".

Řeknu vám, byly to krušné minuty. Byli jsme tam potichu jak myši ve špajzu, protože ta prohlídka byla velmi neoficiální a pán, který si tímto přivydělával, by to asi dost těžko vysvětloval správcům hrobky, tudíž nás prosil o mlčenlivost a diskrétnost. Tak jsme seděli u rakví, prohlíželi si uprášené stuhy a já jsem začínala mít strach.

Vybavil se mi obraz "Zaživa pohřben" - ty nehty, drásající víko rakve, ty vytřeštěné oči zoufalce - a představy mi vyráběly husí kůži. K tomu se vlivem paniky začínaly hlásit i mé zděšené útroby. Dojde k znesvěcení místa posledního odpočinku urozených jedinců?!

Nervózní dohadování, co si počneme, naštěstí přerušilo zachrastění nikoliv kostí v rakvi, ale klíčů zvenčí. Do ztuchlé hrobky vpadl čerstvý vzduch a ten člověk, který nás uvěznil. Velmi se omlouval za zdržení a vypustil nás na svobodu. To byl pocit - světlo, slunko, kyslík!!!

Je to už opravdu hodně dávná historka, kdo ví, jestli je náš průvodce ještě mezi námi, všecko už je určitě jinak. Ale pobyt v tomto kouzelném městečku vřele doporučuju každému, kdo má rád přírodu, výlety, místa stranou kypícího turistického ruchu. Pořád probírám fotky a lituju, že nejsou barevné a pomaličku vybledávají.

Vysočina je moje srdeční záležitost a nedivím se Slavíčkovi, že vytvořil své nejkrásnější obrazy právě tam.

Gerda


Milá Gerdo,

díky za tip na výlet. Už jen příhoda z hrobky naznačuje, že dovolená v Česká republice nemusí být vůbec nudná, ale dokonce velmi originální :-). Já bych ale asi tak statečná nebyla...

Jaká byla vaše dovolená v České republice?
Zažila jste něco netradičního?
Napište: redakce@zena-in.cz

Reklama