Kdo žije v Brdech nebo pod Brdy, zaručeně zná Fabiána. Jak praví pověst, tento dobrý brdský duch a vládce tu dodneška žije, má v lesích dokonce zahrádku, lože a všelicos jiného. A tak jsem se o víkendu vydala po jeho stopách.

I když je duben, v Brdech byla ještě pořádná zima, a tak jsme se synem Vojtou zvládli dojít jen k Fabiánovu loži, místu opředenému legendami, které leží pár kilometrů od Hostomic. To ostatní navštívíme, až bude opravdu jaro.

loze

A kdo vlastně byl ten Fabián? Možná loupeživý rytíř, možná jen rytíř Jan z Babí hory, každopádně podle pověsti měl na Velké Babě hrad a pěknou ženu. Jenže štěstí mu dlouho nepřálo, v kraji se objevila jeho bývalá milenka - čarodějnice, která se mu rozhodla pomstít, že ji opustil. Když byla temná a bouřlivá noc, zničila hrad, zabila Fabiánovu ženu a Fabiána proklela. A Fabián od té doby bloudí po horách jako lesní duch. Protože měl ale dobré srdce, je duchem dobrým a pomáhá lidem. Občas ho tam prý můžete potkat jako myslivce, ale většinou se lidem vyhýbá a pečuje o svou bylinkovou zahrádku na Plešivci. A když pak Fabián potahuje ze své dýmky, můžete vidět nad brdskými lesy kouř...

O tomto místě jsem vyčetla ještě jednu zajímavost: Fabiánovo lože prý inspirovalo Karla Jaromíra Erbena k napsání básně Záhořovo lože.

A kudy se k Fabiánovu loži dostanete? Na to se můžete podívat v naší FOTOGALERII.

Fabiánovo lože najdete na mapě ZDE.

fab

Reklama