Kamarádka je nám vrbou, zrcadlem, rádcem, psychoterapeutem, kamarádky jsou lékem proti osamělosti. A i když nás někdy pěkně štve, vždycky jí odpustíme, protože čím jsme starší, tím víc ubývá příležitostí k navazování nových přátelství.

Kolik kamarádek nám prošlo životem, a kolik jich opravdu zůstalo? Když se nad tím zamyslím, zjišťuji, že opravdovou kamarádku, za kterou bych dala ruku do ohně (a troufám si říct, že i ona za mě), mám jen jednu.


Vídáme se jen občas, ale u srdce mě hřeje pocit, že někde existuje člověk, který mě nenechá ve štychu, i kdybych o půlnoci zazvonila u jejích dveří.

Ty ostatní bych nazvala spíš dobrými známými.
Do této kategorie bych zahrnula všechny školní spolužačky. No, jen si vzpomeňte na ty „kamarádky“, kdy stačila maličkost, domněnka – pomněnka a byly jste si schopné vjet do vlasů.
Takových bych napočítala, jéje.

A kdo by neznal kombinaci "kamarádek" kráska – ošklivka?

Tento jev se vyskytoval snad v každé třídě, u vás ne? 
Na první pohled se to zdá jako poněkud nerovný svazek, možná až ponižující, ale vlastně je oboustranně výhodný.
Méně atraktivní dívka se díky krasavici dostane do zorného pole kluků, které by jinak nezaujala. 
Na podobném principu funguje i dvojka „hloupá-chytrá“, „drzá-nesmělá“.

 Když odrosteme školním lavicím, na místo spolužaček nastoupí kolegyně.
Nepopírám, že se mezi nimi nedá najít kamarádka, ale v pracovním kolektivu existuje řada rušivých faktorů (konkurence, přirozená snaha jedna druhou trumfnout), které nejsou právě nejpříznivější půdou pro vznik upřímného přátelství. Ale o tom by se dal napsat samostatný článek.

Vraťme se raději k opravdovým kamarádkám. Víte, co je další nespornou výhodou a měřítkem přátelství mezi ženami?
Upřímnost. Někdy sice ve formě jedovatých poznámek, ale i ty jsou nám určitě milejší než falešné pochlebování „dobrých“ známých.
Příklad: Když si nejsme zrovna jisté, jestli v těch nových džínách nemáme velký zadek (manžel či přítel si netroufne vynést soud nahlas) a kolegyně v práci si to spíše pošeptají mez sebou, kamarádka si rozhodně servítky nebere: Nic proti těm novým džínám, barva dobrá, ale máš v nich prdel jako čtyři dvory.“ Vezme vás za ruku a půjdete je spolu vyměnit.

 


A upřímnost se netýká jen našeho vzhledu, ale i vztahů, práce, výchovy dětí, prostě všeho, s čím se jí můžeme svěřit. A ona nám. Vždyť dobré kamarádky jsou si navzájem vrbou, zrcadlem, rádcem i psychoterapeutem.

Věřili byste, že i mezi celebritami existují hluboká přátelství na život a na smrt? Alespoň tyto tyto slavné dvojice to tvrdí a s mou teorií o přátelství mezi kolegyněmi by mě poslaly k šípku. :-)

 Máte opravdu dobrou kamarádku? Jak dlouho? Stýkáte se, nebo o sobě jen víte? Co spolu řešíte? Pohádaly jste se? Kvůli čemu nebo komu? A kolik máte pseudokamarádek? Co si od nich necháte líbit?

Reklama