Za devatero lesy, za devatero pralesy, za devatero horami, za devatero velehorami, za devatero kopci, za devatero vrchy, za devatero řekami, za devatero potoky, za devatero studánkami, za devatero jezery, za devatero moři, za devatero vodopády, za devatero ostrovy, za devatero poloostrovy, za devatero fjordy, za devatero propastmi, za devatero údolími, za devatero roklemi, za devatero kaňony, za devatero nížinami, za devatero loukami, za devatero stepmi, za devatero lesostepmi, za devatero tundrami, za devatero pouštěmi, za devatero polopouštěmi nebylo žádné království a vůbec, ale vůbec nikdo tam nežil. A pokud nezemřeli, nežijí tam ani po smrti. A to je konec pohádky.

Teď se hezky vraťte ke své práci. Blíží se konec roku, uzávěrky, šéf vás honí a vy přece nemáte čas na nějaké čtení. A ještě k tomu pohádky, kde se nic neděje. Nikdo nezabije draka, vlka ani nevyloupe oči zlaté panně. Vodník nezakváká, hejkal nezahejká. Smolíček nebude shánět zlaté parohy a Jeníček s Mařenkou nepolezou po stromech, aby spatřili v dálce světýlko. Maruška taky nepoběží k Měsíčkům pro jahody a ježibabu si nikdo neupeče na lopatě.

Jsou tu Vánoce, sedněte si před bednu, před sebe nasypte do mísy cukroví, nalejte si vaječňák a dívejte se na pohádky televizní. Vím, že jste každou z nich viděli nejmíň padesátkrát, ale to nevadí. Po svátcích si můžete říct, jaké to bylo hezké pokoukání.

 

Takže, jezte, pijte a koukejte na bednu. Buďte konzumní! Těch pár kilo navíc? To se zhubne! Když tak vyrazíte na výlet – můžete začít v lese, pak přejít do pralesa, vylézt na horu, potom velehoru, překročit vrch, přeplavat řeku, přebrodit potok, přeskočit studánku, přeplout moře, sjet vodopády...

Reklama