V pondělí 5. 12., zrovna na Mikuláše, perlil Aleš Háma v Brožíkově síni na Staroměstském náměstí. Měl opět milou povinnost moderovat předávání cen za Dětský čin roku. Současně s ukončením ročníku 2005 byl představitelem společnosti Whirlpool – generálním partnerem, vyhlášen ročník 2006.

 

Záštitu nad celou akcí převzalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a primátor hlavního města Prahy. Do letošního ročníku se přihlásilo 4 452 dětí.

 

Oceněni byli zejména starší žáci základních škol. Mezi nejmladší výherce se zařadil Jiří Javorský ze 6. třídy ZŠ Tyršova 302 cenou za nejlépe napsaný příspěvek (zvláštní cena Učitelských novin). Jeho příběh o pomoci měl totiž pointu a na rozdíl od ostatních nepostrádal humor. Nicméně – u záchrany lidského života se na styl zase tak nekoukalo.

 

Ceny byly udělovány dále v těchto kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc v rodině (dojímavý příběh o sourozenci s diabetem), Pomoc jiným dětem (týdenní samostatná péče o chlapce po obrně odkázaného na invalidní vozík), Pomoc ostatním lidem (sbírka na pomoc lidem po vlně Tsunami), Pomoc přírodě (vyčištění potoka a označení pramene), Dobrý nápad (nahlášení farmy, která týrala zvířata policii).

 

Vybrala jsem příběh slečny Lenky Russwurmové z osmé třídy základní školy v Pohořelici, která získala cenu za záchranu lidského života.

 

 

Zachráněn

Bylo odpoledne a my jsme si s bráškou Rendem hráli, kdo zalije více stromků. Nosili jsme vodu v kyblíku.

Rendovi bylo pět let a mně dvanáct. Pro vodu jsme chodili k potoku před náš dům.

Oba dva jsme šli pro vodu a já nabrala jako první a šla jsem ke stromkům. Přes rameno jsem řekla bratrovi: "Už pojď.“ Nic se neozývalo, neodpovídal. Bylo mně to divné, tak jsem volala podruhé a zase nic. Otočila jsme se a vracím se k potoku a vidím, jak se Renda topí ve vodě. Sbíhám dolů na břeh, tam jsou položené desky a klekám si, abych ho zachránila. Renda podplaval kulatý rám, který držel desky a já na nich klečela. Snažila jsem se ho vytáhnout za ramena na zádech, ale pořád nic. Nezbývalo mně nic jiného, než ho vytáhnout za vlasy pro jeho záchranu. Konečně se mi ho podařilo vytáhnout. Ležel na desce přímo vedle mě a vidím, že se nehýbe. Udělala jsem mu první pomoc a současně i dýchání z úst do úst. Renda vyplivl vodu, potom začal dýchat, strašně brečet strachem, zimou, byl zmatený.

Než jsem došla domů, tak mě viděly sousedky a byly tehdy svědky toho, co se stalo. Přišla jsem na zahradu za taťkou a mamkou. Mamka šla převléct Rendu a já vyprávěla taťkovi, co se stalo. Mamka po chvíli došla a řekla, že se Renda podruhé narodil.


 

 

Kolik z nás dospělých by bylo schopno poskytnout první pomoc člověku? Tato mladá slečna si vysloužila můj obdiv. Když jsem se jí po skončení ceremonií šla zeptat, kde se naučila první pomoc ovládat, odvětila pro mě zcela nečekaně:

 

„Z pobřežní hlídky.  To frčelo, tak jsem byla prostě fanynka.“

 

Sledování seriálu Pobřežní hlídka zjevně zachránilo bráškovi Lenky život. To však pro základní školy není vůbec dobrá vizitka. Jak je možné, že takové základní dovednosti nemá zautomatizované ze školy?

 

Nevím, jak je první pomoc zakomponována v osnovách, ale našla jsem si, že v novém RVP (Rámcový vzdělávací program) patří pod oblast Člověk a jeho svět, kapitola  Člověk a  jeho zdraví.  Nikde však zatím není řečeno, jak se bude kontrolovat to, že učitel naučil a žáci umí používat. Zrovna u tohoto tématu docela podstatná věc, že?

 

 

Reklama