3F459DDD-38DC-4F15-9AD2-8DE5A1081BE5.jpg
Foto se souhlasem Moniky Coufalové

„Odmalička jsem byla obézní dítě, kterému se ostatní děti smály, a ono to zajídalo dobrotami od babičky,“ popisuje Monika, která se při výšce 159 centimetrů projedla až k váze 115 kilo.
 
Zlom ovšem přišel v září 2020, kdy prodělala covid-19. Po nemoci měla velké problémy s dýcháním při pohybu, ale nejprve zvítězila lenost a Monika se skoro přestala hýbat. „Když jsem potom nevyšla ani kopec, uvědomila jsem si, že to pro moje tělo není dobré, a že ohrožuju vlastní zdraví,“ vzpomíná.
 
Pomalu tedy začala měnit svůj životní styl. Upravila jídelníček, zařadila procházky a postupně přidávala i cvičení, jehož objem navyšovala podle toho, jak se cítila. Ve stravě dodržuje pravidlo 80/20, což znamená, že 80 % jejího jídelníčku tvoří zdravá jídla a 20 % méně zdravé věci, jako je třeba pizza nebo smažený sýr. Monika také téměř vyřadila sladké nápoje a naučila se pít čistou vodu. Snaží se, aby její tělo bylo v kalorickém deficitu, a vydávalo tedy více energie, než do něj dostane stravou.

0878ABA9-F859-48B7-A287-6F5496A2165E.jpg
Foto se souhlasem Moniky Coufalové

Před proměnou měla Monika podle svých slov šílené stravovací návyky. „Byla jsem líná vařit, a dokonce i nakupovat, takže jsem si jídlo často jen objednávala. Taky jsem měla mrazák nacpaný hotovými jídly, která jsem jen ohřála. Skoro každý den jsem měla něco smaženého, jedla jsem neuvěřitelné množství sladkostí, pila sladké nápoje a nehýbala se. Mojí nejoblíbenější zábavou bylo ležet u televize s pytlíkem brambůrků a lahví coly,“ vyjmenovává Monika.
 
Mladá žena hubne už deset měsíců a jde o první úspěšný pokus po řadě neúspěšných. Výsledky, které vidí, což je třicet kilo dole a velikost 42 až 44 místo velikosti 50, jí ovšem motivují nepolevovat.
 
„V minulosti jsem to vzdala už milionkrát. Najela jsem na nějakou nesmyslně drastickou dietu, zhubla dvě kila a po týdnu už jsem se zase cpala smaženým hermelínem. Ale tentokrát je to jiné. Prostě jsem si to od začátku nastavila v hlavě, ani jednou jsem nezapochybovala a nechtěla to vzdát. Všechno je v hlavě,“ tvrdí.

9A634680-A237-4FE1-B751-49C6C7FAB7A3.jpg
Foto se souhlasem Moniky Coufalové

Monika si dává malé cíle, které postupně plní. První byl mít na váze jen dvě čísla, potom se chtěla vejít do konkrétních šatů nebo obléknout kalhoty, které jí byly malé. Jejím hlavním cílem ovšem je srazit váhu pod sedmdesát kilo. Co se týče přebytečné kůže, zatím se prý docela dobře stahuje, i když po pár dalších kilech to může být jinak. „Vím, že nikdy nebudu mít tělo jako vysportovaná fitnesska a vůbec mi to nevadí,“ říká.
 
A jak Monice hubnutí zlepšilo život? „Cítím se mnohem lépe, připadám si zdravější a dělá mi radost, že na sebe snáz seženu oblečení. Mám lepší kondičku a kopec už vyběhnu jako nic. Raději jdu na výlet, než abych zůstala doma u televize, a proto i zažívám mnohem víc věcí než dřív,“ pochvaluje si.
 
Přestože se Monice o její původní váze a životním stylu nemluvilo vůbec snadno, bere to jako motivaci pro ostatní. „Zpětně se za sebe trochu stydím, ale myslím si, že můj příběh by mohl mnoha lidem pomoct,“ uzavírá.

Zdroje: autorský rozhovor s Monikou

Čtěte také:

Reklama