Mám ráda hrady a zámky, ale poslední dobou možná ještě víc zříceniny. Jsou takové tajemné, můžete si představovat, jak asi v dávných časech vypadaly... Přesně tohle mě napadlo na Týřově.

Zříceninu Týřov (neboli Angerbach, okres Rakovník) asi moc lidí nezná. Přitom leží kousek od slavného hradu Křivoklát a zřejmě byl postaven jen chvíli po něm, založil ho Václav I. A byl to na svou dobu jedinečný hrad - postavili ho podle modelu francouzských kastelů s mnoha věžemi. Hrad byl dobře chráněný, na jedné straně vysokou skálou a řekou Mží, na druhé straně padacím mostem, valy a příkopy. Stál na důležité zemské stezce, takže takovou ochranu potřeboval.

hr

První zmínka o hradu je z roku 1249, tehdy tu král Václav I. zajal svého syna Přemysla, který se vzbouřil proti otci. A s Týřovem je spojeno ještě mnoho slavných mužů naší historie. Na začátku 14. století tu byl třeba kvůli sporu s králem vězněn šlechtic Jindřich z Lipé, král Karel IV. po nástupu na trůn hrad vykoupil ze zástavy (jako jeden z prvních zastavených hradů), Týřov navštívil i básník a spisovatel K. H. Mácha. V té době už to ale dávno byla jen zřícenina. Hrad se uvádí jako pustý už na konci 16. století. Moc slávy si tedy neužil...

Dneska je Týřov ovšem krásným místem na výlet s procházkou. Stojí tu zbytky zdí a jedna docela zachovalá věž, z vrchu je krásný výhled na křivoklátské lesy a na Berounku.

K hradu dojdete pěšky ze Skryjí, jsou to asi dva kilometry podél řeky a terén je trošku náročnější, místy je pěšinka dost úzká a pod ní jen příkrý svah dolů. Cíl ovšem za trochu námahy stojí. Hrad je přístupný celý rok. I v zimě má něco do sebe.

Tady je pro vás naše FOTOGALERIE:

Kde Týřov najdete? Tady je MAPA.

mar

Další zajímavé tipy na výlet:

Reklama