Jedním ze symbolů naší historie je hrad Bezděz. Myslím, že ho zná každý z nás. Já jsem se na něj byla podívat teprve nedávno, a vůbec mě nezklamal. Je to pěkný výlet spojený s pěší turistikou. Zvládnou ho ale i děti, i když se musí jít dva kilometry do kopce.

Hrad Bezděz je opravdu starý. Už ve 13. století ho založil král Přemysl Otakar II. A vybral si dobré místo na kopci, takže je vidět zdaleka a navíc byl chráněný před dobyvateli. Hrad dnes vypadá stejně jako tehdy, během staletí nebyl přistavován ani přestavován. Takže tady dýchá atmosféra historie...

Někdy sloužil hrad také jako vězení (pár měsíců v dětství tu strávil dokonce Václav II., který hrad později dokončil) nebo dokonce klášter. Rád tu pobýval král Karel IV., který dal vybudovat Velký rybník, později přejmenovaný na Máchovo jezero. Ani dobrá pozice ale neuchránila hrad před Švédy za třicetileté války a před Prusy na konci 18. století. Od té doby chátral. Opravovat se začal ve 20. století. Teď je vidět, že se o hrad pečuje - na paláci je nová střecha a jinam se zase nemůže, protože tam stojí lešení.

bez

Bezděz a kraj kolem si zamiloval básník a spisovatel Karel Hynek Mácha. Hrad navštívil nejméně šestkrát. Turisté mu zde v roce 1930 umístili desku, je na ní napsáno: „Z Piety na paměť našeho pěvce Karla Hynka Máchy a jeho lásky k Bezdězi, která jej v letech 1832-35 několikrát přivedla ve zříceninu slavnou a dala vyzníti jeho nadšení ve „Večeru na Bezdězu“ a v geniálnim „Máji“. V stém dvacátém výročí básníkova narození roku 1930. Muzejní rada v Bělé pod Bezdězem.“

Na hrad se chodí z vesnice Bezděz, což jsou necelé dva kilometry, nedá se k němu dojet autem. Cesta vede pořád do kopce, ale není to nic náročného, jen si musíte vzít pevné boty. Nejdříve po asfaltce a pak po kamenité cestě dojděte k první bráně hradu a ještě později na nádvoří, kde si musíte koupit vstupenky. Po hradu prý chodí průvodce, ale my jsme žádného neměli, možná i proto, že byl říjen. A tak jsme se vstupenkami dostali jen papír a všechno jsme si procházeli sami. Což děti bavilo víc, než kdyby musely někoho poslouchat.

Prošli jsme si nádvoří, zbytky staveb (kapli a purkrabský i královský palác), vylezli jsme i na 34 metrů vysokou Velkou věž. Byl krásný výhled, i když trošku mlhavý, ale Máchovo jezero vidět bylo. A ještě jednu výhodu měla návštěva na podzim: na hradě bylo málo lidí, takže jsme měli na všechno klid a dost času.

Každý hrad má svou legendu, tedy i Bezděz. Podle ní prý kopec, na němž hrad stojí, navršil mlynář a díky tomu vyhrál sázku s ďáblem, který usiloval o jeho duši. Možná i proto se druhá, menší věž, nazývá Čertova.

Hrad Bezděz určitě stojí za návštěvu, ideální je spojit ho s příjemnou procházkou po okolí.

Otevírací doba:

  • Květen až září 9 - 16,30 hodin (mimo pondělí)
  • Duben 10 - 16,30 hodin (víkendy a svátek)
  • Říjen 9 - 15,30 hodin (víkendy a svátek)

Tady je pro potěšení několik obrázků ve FOTOGALERII:

Kde Bezděz najdete: MAPA

bez

Fotky: autorka a oficiální stránky hradu www.hrad-bezdez.eu.

Další tipy na výlet:

Reklama